Ashtanga – základní informace

Ashtanga jóga – (konečně) jóga, co vás bude bavit!

Nevíte pro jaký styl jógy se rozhodnout? Nenalezli jste “to” pravé?

Zkuste jógovou praxi, která má svůj řád (prověřený léty), smysl…a hlavně výsledky.

  • soukromé i veřejné lekce, kurzy, workshopy (lze uspořádat také ve vašem fitness studiu nebo firmě)
  • individuální přístup, flexibilita

Co je to ashtanga jóga – kde a jak se cvičí – pro koho je vhodná?

Ashtanga jóga je dynamickým stylem jógy (pozice plynou společně s dechem), který na západ rozšířil učitel z indického města Mysore Sri K. Pattabhi Jois a jehož školu zde v současné době vede jeho vnuk Sharath Jois. Z ashtangy se vyvinulo mnoho dnes populárních stylů jógy (powerjóga, vinyasa jóga…), které se staly více či méně volnočasovou aktivitou a často jakousi přijatelnější a snadnější formou praxe jógy pro pohodlnější (myšleno spíše „psychicky“ pohodlnější) populaci.

Tradičně ashtanga vyžaduje pravidlenou fyzickou praxi – šest dní v týdnu (samostatně doma i s učitelem); je založena na síle, pružnosti i vytrvalosti, které se zlepšují ruku v ruce s trpělivostí, disciplínou a ochotou na sobě pracovat při překonávání (prvotních) fyzických i psychických limitů (např. podrobení se tomu, že člověk cvičí stále neměnný, daný sled pozic, a tak se posouvá v sérii pozic pozvolna dál – systematickým přidáváním pozic, které se na sebe nabalují, postupně buduje celou sérii a zlepšuje se). Vše má svůj význam.

Nedílnou součástí cvičení je práce s dechem (dechová technika ujjayi), tělesnými zámky udržujícími energii (bandhy) a odpoutáním smyslů během jógové praxe pomocí zaměření pohledu do jednoho bodu (drishti). To vše přispívá ke koncentraci mysli pouze na současný okamžik, pohyb a k vnímání těla. Důležitým aspektem jsou také silově-dynamické přechody mezi každou z pozic, které zajišťují právě onu provázanost pozic a plynutí celé série bez přerušení. Cvičící je mnohdy ovládnou až po letech praxe ashtangy (jedná se o tzv. proskoky na rukou vpřed a vzad – „jump back“ a „jump forward“). Nejen samotné pozice mohou být tedy jistou výzvou, ale i to, co je mezi nimi 🙂

V klasické lekci ve stylu „mysore“ (většinou 90 min.) cvičí studenti svoji aktuální sérii pozic (=podle svojí úrovně pokročilosti) ve svém tempu a učitel je individuálně opravuje a dopomáhá do pozic podle jejich možností. Další formou je „led class“, vedená lekce, kdy všichni cvičí sérii společně za dohledu učitele, který udává tempo (odpočítává dechy a přechody mezi pozicemi).

mysore2Sérií na sebe navazujících pozic je celkem šest, první dvě série však vystačí na několik let nebo i celý život. Skrze náročnou fyzickou praxi s významnými zdravotními přínosy člověk posiluje a formuje tělo, ale především pracuje i se svojí myslí na cestě za vnitřním klidem, trpělivostí, akceptací a uvědoměním, což je konečně cílem všech stylů a cest jógy.

Jedinou kvalifikací k praxi ashtanga jógy je však odhodlání cvičit, „objevit se“ na podložce co nejčastěji a odvaha změnit svoje zažité fyzické i mentální stereotypy. Pattabhi Jois říkával, že ashtanga je tu pro všechny lidi, staré, mladé, tlusté, hubené – jenom ne pro líné 🙂