Colourful&Caring Cooking (skutečně vhodná výživa)

Vařte a jezte ohledupně (k sobě!)…aneb pro-metabolická strava v praxi na talíři
(+ níže v textu také přehled, jak se orientovat po webech EliYoga).

Spojení komplexního pohledu na výživu a zdraví:

 • oproštěno od stále převládajících představ o škodlivosti (živočišných) tuků a bílkovin či dalších dogmat a stereotypů bez reálného základu
 • zohlednění skutečných potřeb lidského těla a jeho individuality pro optimální zdraví (efektivní metabolismus, zdravé trávicí ústrojí, zdraví mozku, hormonální rovnováha), výkon a životní rovnováhu
 • strava z čerstvých a kvalitních surovin, bez ultra průmyslově zpracovaných  produktů a polotovarů
 • makroživiny i mikroživiny čerpané ze skutečně vhodných potravin v celém kontextu pro-metabolické, zdraví prospěšné stravy.
 • hypoalergenní strava s ohledem na různá (momentální) dietní omezení a (mnohdy jen dočasné) potravinové intolerance/alergie
 • ekologický a etický přístup: rovnováha, kvalita, udržitelnost (maso a živočišné produkty z volných chovů, lokální zdroje, bio nebo malé farmy)

Kuřecí roládky plněné dýní, špenátem a kokosovým olejem (kuře z domácího chovu)

Vaření:

 • jak připravit ohledupně barevné a lahodné jídlo; prospěšné zdraví, čerstvé a snadné na přípravu
 • suroviny, které jsou nutričně bohaté a skutečně pro zdraví příznivé
 • živiny pro vaše zdraví i výkon
 • strava bez ultra-zpracovaných průmyslových produktů, lepku, přebytečných antinutrientů.
 • strava, která je proti-zánětlivá a podporující metabolismus, hormonální rovnováhu i zdraví trávicího ústrojí.
 • maso a živočišné produkty – pouze z volných chovů, bio nebo malých farem

Články
Zde na webech uveřejňuji větší, komplexní články o zdraví, všech jeho aspektech a jak si zdraví skutečně dlouhodobě udržet a prosperovat. Pokud zalistujete po stránce dolů, tak po vaší pravé ruce (na PC) naleznete výčet 20 nejnovějších. Jistě si v mnohých dokážete najít svoje, ač se vám třeba název ihned nepozdává – informace v nich jsou z podstaty souvislostí a fungování lidského těla spolu propojené.

Doporučuji např.: Strava podporující zdravý metabolismus, Sacharidy jako výhodný zdroj energie, Stres a jeho vliv na zdraví, Je maso zdravé?, Cirkadiánní rytmy: spánek, melatonin a zdraví, Jak škodí lepek?, Žaludeční kyselina aneb kde zdraví začíná a popřípadě také starší články na webech týkající se trávení.
Článek Viry, bakterie, patogeny – co s tím? je  zároveň takovým „rozcestníkem ke zdraví“ a rozcestníkem po mých stránkách a k dalším článkům. Navazuje na něj Na virus zpět k základům a také Pandemie virová? Pandemie tloušťky a nezdravé společnosti – oba obsahují i další podnětné informace týkající každého z nás.
Mnoho lidí se zajímá také o suplementaci vitamínů a minerálů ve formě potravinových doplňků – o úskalí tohoto počínání si můžete přečíst ve Vitamín D a jeho úskalí (který tak nejen o vitamínu D). Suplementaci dalších látek (přírodní antimikrobiální látky apod.) a jejich užívání pro prevenci nemocí nebo „zaručenou věc, která nás z obtíží vytáhne“ jsem rozvedla ve Viry, bakterie, patogeny a Na virus zpět k základům. Dozvíte se tam informace i ke klasickým antibiotikám, syntetickým „lékům“ a proč se jedná téměř vždy o vyhánění čerta ďáblem a (paradoxnímu) přihoršení si, když je užíváme.

FB stránky EliYoga
Na FB naleznete příspěvky a informace doplňující články zde na webech.
Ty na „větší“ témata jsou přehledně seřazené ve fotoalbu Colourful&Caring Cooking (skutečně vhodná výživa)
a ve fotoalbu Zdraví a životní styl (také mimo výživu).

Konzultace a postupy na míru pro vás: podmínky naleznete zde.

Burgry z vepřové kýty ochucené oregánem (farmářské maso); batáty; žlutá mrkev s chřestem a salátkem dušené se zázvorem v malém množství vody a vlastní šťávě; olivový olej (přidaný na závěr do již hotového jídla)