Pandemie virová? Pandemie tloušťky a nezdravé společnosti!

Pandemie virová? Pandemie tloušťky, metabolických poruch a (už před virem) nezdravé společnosti.

* Článek vyšel původně jen jako příspěvek na FB stránkách a navazoval na tři díly příspěvků, které se dívaly na podstatu současných problémů ohledně coronavirové epidemie, na paradoxy a některé „nástroje“ systému. Tyto příspěvky naleznete pod těmito odkazy a pokud jste nečetli, tak mohu doporučit: Nová vakcína. Máme se na co těšit?…a další systémové nástroje (1.díl)
a Nová vakcína. Máme se na co těšit?…a další systémové nástroje (2.díl)
…a jejich (snad) poslední pokračování k tématu.

Pro oblibu onoho čtvrtého příspěvku v sérii, pro lepší přehlednost a také proto, že obsahuje mnoho univerzálně platných informací týkajících se zdraví, jsem se ho rozhodla převést i sem na stránky, ještě trochu vylepšit a o pár informací doplnit.


Mimo jiné se dozvíte:
* Co je skutečným problémem
* Proč se vůbec pandemie mohla stát pandemií
* Kdo je nejvíce ohrožen a kolika % populace se to týká + situace v ČR
* Proč nemůže být nadváha zdravá
* Jsem navenek štíhlý = jsem automaticky zdravý?
* Coronavirus a zánět; proč je tolik lidí zasaženo
* Krátkodobý versus chronický zánět
* Smutné paradoxy: (zdravotnický) systém se činil a činí
* O nadváze možná víme. Jenže co s tím už se nedozvíme
* „Boj“ a strašení versus poukazování na fakta a realitu?
* Co s tím


Co je skutečným problémem; proč máme pandemii; kdo je ohrožen?

Nemáme zde pandemii virovou. Ale pandemii nadváhy/obezity, metabolického syndromu – inzulinové rezistence, cukrovky, vysokého krevního tlaku a kardiovaskulárních obtíží, vyššího množství útrobního (viscelárního) tuku, hormonální nerovnováhy, prozánětlivých procesů v těle, narušeného zdraví trávicího ústrojí (zejména střeva a mikrobiomu), zvýšeného oxidativního stresu a snížené imunity. A pochopitelně i neoptimálních psychických/emočních procesů.

Kolika lidí se to týká – tedy především co se týče tloušťky a s ní často souvisejícího metabolického syndromu? Dle článku na frontiersin.org o nejméně 80 % populace!
A to je přesně důvodem, proč se z coronavirové nákazy stala pandemie.

Problém není virus (ani jakýkoli jiný patogen, který se objeví). Problém je bídný zdravotní stav společnosti. Jakýkoli patogen se uchytí a nemoc rozvine jen v prostředí (těle), které mu to umožní, poskytne vhodné podmínky nebo se s ním nedokáže vypořádat.

Celý odborný článek, trefně pojmenovaný „Perfektní bouře: pandemie COVID-19 se potkává s pandemií tloušťky“, najdete zde: https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpubh.2020.00135/full?fbclid=IwAR204GcZnVAWvcmqPo9blCdVYm4975SFTKX8mO4mUjbS4fesv7C_tKooaDk
Dle článku nejde jen o morbidní obezitu a váhu v kg jako ukazatel, jak si většina společnosti představuje, ale o riziko vyššího množství tuku (více než 28 % u žen a více než 14 % u mužů, kategorie tzv. „overfat“). Rozpětí normy je tedy pořád dosti široké a „benevolentní“, jak můžete z těchto údajů vidět, a o to více je zdrcující, že normu (do 28 % u žen a do 14 % u můžů) přesahuje cca 80% populace.

Jak to vypadá konkrétně v ČR? Česko mezi státy EU v žebříčku počtu lidí s nadváhou zaujímá přední místa. Dle ČT24 („Česko v datech“) se nadváha či obezita týká 2/3 Čechů.
Více než pětina dětí ve věku 11-15 let má nadváhu nebo je obézní. Bohužel ale stále často vidíme obézní děti už v opravdu útlém věku, což je mnohdy jejich okolím mylně zaměňováno s „dětskou přirozenou roztomilostí a oplácaností“.
(Není se ale čemu divit. Rodiče mají sami mnohdy zkreslený pohled – jednak je norma o „normální postavě a zdravosti“ ve společnosti už značně posunutá i dle výše uvedených údajů, jednak se jedná o jejich vlastní dítě, jednak si to sami nechtějí přiznat, jednak mají mnohdy sami nadváhu, jednak neví vlastně co s tím – k tomu ještě později v článku).

Proč nemůže být nadváha zdravá

Nadváha či obezita je nemoc sama o sobě. Za těchto podmínek nemůže být zdravé prostředí v těle, ač možná znáte hlášku „On je trochu (víc) při těle, ale jinak je zdravý a nemá problémy!“. Nadměrná tuková tkáň se stává vlastně takovým „nadbytečným“ orgánem sama o sobě, produkuje zvýšené množství estrogenu (tj. estrogenová dominance u mužů i žen, narušení hormonální rovnováhy), podněcuje chronicky prozánětlivé prostředí v těle, ze kterého vzniká nemoc, dochází k poškození buněk, oxidativnímu stresu…a tedy zákonitě rozvoji dalších obtíží a nemocí.
Je to zátěž pro tělo sama o sobě a imunitní systém potom nemůže být dostatečně silný a čelit například právě patogenům (jako jsou viry) z vnějšího prostředí. Vyjadřuje to i vpravo přiložený obrázek a více k tomu ještě níže v textu.

Jsem navenek štíhlý = jsem automaticky zdravý?

Ale je zde i opačný případ: to, že je někdo štíhlý a relativně slušně vypadá nevypovídá nic o stavu jeho vnitřního prostředí, o zdraví trávicího traktu a zejména střeva (kde sídlí 70-80% imunitního systému) a mikrobiomu, o množství útrobního tuku, který není vidět a může být v nadbytku nebezpečný (tomu se říká tzv. skinny-fat nebo také TOFI – „thin outside, fat inside“) nebo o dalších hormonálních, metabolických procesech v těle.

Obzvlášť, pokud tento člověk jedná ve stylu: „Jsem štíhlý, je to asi dobrá genetika = jsem zdravý, můžu jíst („prasit“) a žít jako popelnice…“ nebo „Já jídlo řešit nemusím, já nejsem tlustý!“. Nikoli. A pokud to zatím prochází, tak to zákonitě nebude trvat věčně, pokud tento člověk nepracuje s fyzickými stresory i psychickými, které narušují naše zdraví. Co vše mezi tyto stresory patří najdete v článku o stresu zde na webech nebo stručněji v tomto FB příspěvku.
Když už byla zmíněna genetika, tak jeden z pohledů, jaký vliv má na naši postavu, váhu či zdraví, jsem popsala v samostatném článku Může za nadváhu a štíhlost genetika?

Coronavirus, chronický zánět, krátkodobý zánět

Coronavirus nespouští pouze místní zánět (jako je např. zápal plic), ale systémový zánět v celém těle („superzánět“), který postihuje tkáně jako je srdce, mozek, plíce a ledviny i cévy. Proto se spojuje i s cytokinovou bouří. Lidé, kteří trpí obtížemi jmenovanými výše, mají již v těle rozvinutý chronický zánět, a proto jsou nákazou zasaženi nejvíce. Jejich organismus již takový nápor nezvládá.

Krátkodobý zánět je věc dobrá, přirozená imunitní obrana a reakce na akutní obtíže. Chronický zánět je však problém a je to skutečně „tichý zabiják“ – vzniká dlouhodobým působením škodlivých vlivů, tedy stresorů ( z fyzických je to nevhodná strava, narušené cirkadiánní rytmy, toxické látky z vnějšího prostředí, chronické užívání léků, nedostatek/příliš pohybu atd.)

Smutné paradoxy: (zdravotnický) systém se činil a činí

Konvenční zdravotnický systém, potravinářský a farmaceutický průmysl přímo podnítily tuto pandemii tloušťky, metabolického syndromu a nezdravé společnosti. Systém si vyrobil nemocné lidi s oslabenou imunitou a chronickými obtížemi a teď sleduje, jak jsou zasaženi náporem epidemie a neví (nebo naopak bohužel moc dobře ví ku svému prospěchu…?), co s nimi.
* Nutno připomenout, že ale všichni máme zdraví jen ve vlastních rukou, jen my o svém životě rozhodujeme, informací je všude dostatek…Je vždy jen na nás, pro co se rozhodneme. Zda se rozhodneme pro zdraví, otevřeme se novému, změníme svoje doposud neprospěšné návyky (z fyzického i psychického pohledu) a informace si budeme zjišťovat a třeba přehodnocovat doposud zažité. Nebo zda podlehneme vnějším většinovým tlakům, své pohodlnosti nebo někdy i lhostejnosti, strkání hlavy do písku nebo hození odpovědnosti za svůj život/zdraví na systém, protože „oni nás v případě potřeby přeci vyléčí, od toho tu jsou a nejlépe tomu rozumí; být nemocný je vlastně normální, nemocný je každý, problémy má každý!“. Ano, má – a vypovídá to právě o tom, jakou z výše zmíněných skupin jsou mnozí z nás již od malička vedeni a kterou si bohužel vybírají i potom mnohdy v dospělosti, kdy ale už přitom mohou kdykoli začít vycházet vpřed ku dlouhodobě udržitelnému zdraví skutečnými, funkčními cestami…

Co s tím zdravotnictví dělá? Vyvíjí vakcínu a syntetické „léky“, dělá opatření, aby se mu systém teď nezbořil jako domeček z karet a nezkolaboval… O důsledné snaze edukovat celou populaci o podstatnému vlivu stravy a životního stylu se hovořit nedá; není o nich jako už tradičně téměř ani zmínka.
V nemocnicích, domovech pro seniory a dalších ústavech jsou denně

Tohle není nadsázka, ale jídlo-večeře na denním pořádku v domovech pro seniory, nemocnicích! a dalších ústavech (a bohužel možná i v mnoha českých domácnostech). Co se týče nemocnic, tak s tím mám bohužel vlastní zkušenost (při dlouhodobějším pobytu je to poměrně problém, pokud navíc máte zakázáno vlastní jídlo z venku a jste tam dokonce na takovém oddělení nedopatřením – i to je možný bizarní, nikoli neskutečný scénář, ale to je již jiný příběh…) a bohužel se takto „vyživují“ dokonce i pacienti s metabolickými poruchami, střevními potížemi, po operacích, s nadváhou/podváhou, staří/mladí, všichni. Jíst se musí, hlavně „ať chutná“ a je energie…  CO se jí, to přeci nemá takový vliv!

servírovány rohlíky, knedlíky, taveňáky a koblihy jako základ jídelníčku (tzn. strava v podobě, která nemoci přímo způsobuje); „stres“ má dnes každý a přichází hláška „máte to vše v hlavě“ (přičemž nerozlišují, že nejsou jen stresory psychické, ale také fyzické); i těm psychickým stresorům se ale vlastně potom neklade ani takový důraz („má je každý“); o cirkadiánních rytmech, modrém světle a úloze melatoninu nejen pro kvalitní spánek nemají většinou ani páru; spojení a provázanost zdraví střeva, naší psychiky a imunity je vyšší dívčí; naše životní prostředí a příroda jsou systematicky devastované; toxiny jsou dnes všude, takže „těm se nevyhnete“ (mnoha se vyhnout fakt můžeme!); lidem je vymývána hlava postupy, které jsou pro ně pohodlnější, ale nejdou ruku v ruce s dlouhodobým zdravím; je upřednostňována kvantita nad kvalitou… a takto můžeme pokračovat dále.

Stravě a životnímu stylu (fyzickým i psychickým stresorům) se neklade hlavní vliv na zdraví. Protože nemoci na nás padají z nebe, je to dané a neměnné (přičemž ke stáří patří automaticky), tak to má být a v případě potřeby je tu přeci pan doktor, co to vyřeší a předepíše syntetickou toxickou látku (neboli „lék“, který je pro tělo dalším stresorem sám o sobě), popřípadně něco vyřízne, uřízne nebo preventivně naočkuje.

O nadváze možná víme. Jenže co s tím už se nedozvíme

Je hezké, že dnes už pomalu slyšíme i z široce sledovaných médií, že nadváha a s tím související obtíže jsou problém. Dokonce i některý lékař nebo jiný konvenční odborník už občas naznačí, že máte nadváhu a měli byste zhubnout. Jenže co se už společnost nedovídá? Jak to udělat! Tedy kde je příčina nadváhy (protože tam je v rámci životního stylu více faktorů – pozor, genetika jakožto výmluva to fakt není!) a především jak zhubnout tak, aby to bylo skutečně funkční, udržitelné a především zdravé.
Protože to ani oni „odborníci“ – často mající sami nadváhu, nevědí. Vracíme se opět na začátek: většinou nevědí, jak vypadá skutečně prospěšná pro-metabolická strava a životní styl a že každý, kdo chce hubnout by měl nejdříve ozdravit organismus (efektivní metabolismus, zdravé střevo/GIT, hormonální rovnováha a také život v souladu s našimi přirozenými cirkadiánními rytmy+zajištění kvalitního spánku = dostatečné tvorby melatoninu!), že nestačí pouze jen „málo jíst“ a do toho nedejbože běhat a sportovat jako blázen (další stresová nálož do již vystresovaného, špatně živeného těla), a že hubnutí ve smyslu nastavení přijatelného kalorického deficitu přichází na řadu až následně po nějaké době…A také jde potom mnohem lépe. Jinak jsou snahy často neúspěšné a především zdraví neprospěšné. Vznikne začarovaný kruh: nadváha – více či méně úspěšné hubnutí – zpět přibírání – zdravotní problémy – a pořád dokola. Více jsem o tom psala například v tomto FB příspěvku nebo také v článku Sacharidy.
* Jednou z hlavních příčin nadváhy a zdravotních obtíží je pochopitelně strava, ale právě také narušené cirkadiánní rytmy. Pokud nevytváříte dostatečné množství hormonu melatoninu, dochází kromě dalších negativních dopadů k narušení hormonální rovnováhy. Pokud se dostatečně kvalitně (melatonin) a dlouho nevyspíte, dochází mimo jiné také k nerovováze mezi hladinami hormonů hladu a sytosti ghrelinu, leptinu a také to může ovlivnit inzulín (reguluje hladinu krevního cukru; umožňuje vstup cukrů neboli paliva glukózy do buněk). Někteří tedy potom mají tendencí jíst více, než skutečně potřebují (ať už jedí cokoli – a většinou to právě nejsou zdraví příznivé volby i nevhodný celkový kontext jejich stravy) a mohou trpět výkyvy hladiny krevního cukru až inzulínovou rezistencí.

„Boj“ a strašení versus poukazování na fakta

Mnohdy se mi okolí snaží implantovat a chytračí, že chci prý se systémem (a tedy větrnými mlýny) za každou cenu bojovat. Já však říkám nikoli. Není to boj, bojovat nechci, vysává to energii. Je to pouze ukazování na fakta a pojmenování věcí pravými jmény, což mnozí a pochopitelně systém slyšet nechce. Pravda totiž bolí. A někdy narušuje právě ten dobře promyšlený byznys, který si systém vybudoval (řetězec zdravotnictví – potravinářský průmysl – farmaceutický průmysl – nemocný jedinec/konzument). A narušuje také naše stará zažitá přesvědčení a vzorce, které nemusí být ale vůbec prospěšné, jak je vidět.


Co s tím?
Odpovědnost
musí začít přebírat jedinci a systém se musí začít měnit. Virus, který by byl ve zdravé populaci zvladatelný, nastavuje všem zrcadlo.
Dbejte na svoje zdraví ze všech úhlů pohledu – jiná cesta ven není. Je to ona věc, kterou máme ve svých rukách a kterou můžeme ovlivnit. Zkratky neexistují, vakcíny a syntetická farmaka nejsou řešením, příčinu neléčí a dlouhodobě zdraví neudrží. Stejně tak jako nešvary, které jsem vypsala výše a které systém přehlíží, nepřipouští, nebo o nich neví, nechce.

Kam pro informace:
* moje články o vhodné stravě a životním stylu na webech (např. Strava, Sacharidy, Cirkadiánní rytmy, Stres…) nebo o zdravém trávení (Žaludeční kyselina a enzymy: klíč nejen ke zdravému trávení).
* příspěvky na FB EliYoga (ty na větší témata naleznete roztříděné ve fotoalbu týkajícím se stravy Colourful&Caring Cooking (skutečně vhodná výživa) a ve druhém fotoalbu Zdraví a životní styl (také mimo výživu))
* nebo např. článek z minulého měsíce Viry, bakerie, patogeny-co s tím?, který je takovým rozcestníkem ke zdraví a rozcestníkem po mých webech i s přehlednými odkazy na užitečné články
* a jeho pokračování Na virus zpět k základům, kde je také mnoho a ještě lepších informací ku vašemu zdraví nejen co se týče virů.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*