Pro-metabolická strava (skutečně vhodná výživa)

Vařte a jezte ohledupně (k sobě, jiným tvorům a prostředí, ve kterém žijete)
…aneb pro-metabolická strava v praxi.
(+ níže v textu také přehled, jak se orientovat po webech EliYoga a doporučené články).

Většina lidí stále neví nebo dostatečně nechápe, že jejich zdraví se odvíjí od toho, co jedí nebo nejedí. Stravu potom neřadí mezi priority.

PRO-METABOLICKÁ STRAVA = sacharidy* + tuky* + bílkoviny*
* vždy z těch skutečně vhodných zdrojů!
Pro-metabolická strava je základním pilířem pro léčbu jakýchkoli zdravotních obtíží a jejich prevenci.
Umožňuje udržení dlouhodobého zdraví, které znamená především efektivní metabolismus, zdravé trávicí ústrojí, hormonální rovnováhu, dobrou imunitu, zdraví mozku a psychickou rovnováhu. Díky takové stravě dosáhnete také optimální postavy (váhy a % tělesného tuku) a kondice.

NENÍ to žádná módní dieta či „styl“ stravování. Na rozdíl od mnoha jiných stravovacích směrů je to porozumění lidskému tělu, fyziologii a co potřebujeme na buněčné úrovni ( = pohled na výživu z perspektivy buněčné energie). Zohledňuje najednou také mnoho faktorů (výhod/nevýhod potravin) a spojuje je dohromady.
Proto funguje; je dlouhodobě – celoživotně udržitelná a je chutná.

Co je pro-metabolická strava, co jíst, jak a z čeho vařit naleznete v článku „Strava podporující zdravý metabolismus?“ a v individuálních konzultacích.
Co nabízím naleznete zde.


V ČEM SE LIŠÍM od ostatních výživových poradců, nutričních specialistů, terapeutů a lékařů (pokud se tedy vůbec lékař o stravu zajímá…)?
Poukazuji na mýty a zastaralé informace, ze kterých stále vycházejí. Obecně propagovaná zdravá strava a životní styl většinou odborníků ve skutečnosti v mnoha ohledech zdravé nejsou. Nazývám je tzv. paradoxem „zdravé“ výživy.

NENÍ AUTOMATICKY PRAVDA, ŽE:

  • živočišné bílkoviny, nasycené tuky a cholesterol jsou škodlivé; ze sacharidů tloustnete, jste nemocní a máte cukrovku; čím více pohybu, tím pro zdraví lépe; člověk s nadváhou/obézní může být zdravý (to už není ani mýtus, ale nesmysl 🙂 ); libové maso (svalovina) je základem zdravé výživy;
  • ořechy/semínka, celozrnné obiloviny, luštěniny a syrová (zelená) zelenina jsou zdravé (ano, opravdu až na ojedinělé výjimky nejsou); čím více vlákniny tím lépe; lepek škodí jen někomu (škodí všem); všechny rostlinné oleje jsou zdravé; omega-3 a rybí oleje jsou zdravé a je potřeba je suplementovat; vitamín D je vhodné suplementovat; suplementace vitamínů a minerálů vždy podpoří imunitu.
  • není rozdíl v dopadu na zdraví při konzumaci masa, vajec a mléčných výrobků z velkochovů (běžné obchody, supermarkety, řeznictví) oproti bio živočišným produktům nebo z malých-prověřených farem/zvířat pasených venku (rozdíl to je naprosto zásadní).

Více k některým z paradoxů „zdravé“ výživy najdete v jedné části článku „Jak škodí lepek?“, v tomto FB příspěvku nebo také v článku o pro-metabolické stravě.


Články
Zde na webech uveřejňuji větší, komplexní články o zdraví, všech jeho aspektech a jak si zdraví skutečně dlouhodobě udržet a prosperovat. Není to jen o stravě… Pokud zalistujete po stránce dolů, tak po vaší pravé ruce (na PC) naleznete výčet 20 nejnovějších. Jistě si v mnohých dokážete najít svoje, ač se vám třeba název ihned nepozdává – informace v nich jsou z podstaty souvislostí a fungování lidského těla spolu propojené.

Doporučuji např.:
Strava podporující zdravý metabolismus“, „Sacharidy jako výhodný zdroj energie“, „Stres a jeho vliv na zdraví“, „Je maso zdravé?“, „Cirkadiánní rytmy: spánek a melatonin“, „Jak škodí lepek?“, „Žaludeční kyselina a enzymy: klíč nejen ke zdravému trávení“ a popřípadě také další články na webech („Vitamín D a jeho úskalí“, „SIBO 1.díl“ a „SIBO 2. díl“).

Univerzálním počtením skutečně pro všechny může být článek o procesu uzdravování, cestě ke zlepšení a změnách „Kdy…? Uzdravování není sprint!“.
Doporučuji také Přát si zdraví nestačí. Jedná se o motivační, ale zárověň velmi konkrétní čtení – o rozcestník ke zdraví, ve kterém je řečeno vše (jak skutečně ke zdraví a jak ne). Zodpovídá také otázku „proč“ současné manipulativní covid-dění; proč někdo již „vidí“ a chce (věci měnit), zatímco někdo ještě nemůže.
Článek „Viry, bakterie, patogeny – co s tím?“ je takovým podrobnějším rozcestníkem ke zdraví a rozcestníkem k dalším článkům. Navazuje na něj „Na (nejen) virus zpět k základům“ a také „Pandemie tloušťky a nezdravé společnosti“ – všechny obsahují i další podnětné informace týkající se každého z nás.

V rámci stravy je předmětem velkého zájmu kromě lepku také téma mléko a mléčné výrobky. K mléčným výrobkům je celý velký odstavec v článku „Sacharidy“ a také jsou uvedeny v závěru článku „Strava“ (tam u zdrojů bílkovin). Nejnověji jsem o nich psala také v tomto samostatném FB příspěvku.

Mnoho lidí se zajímá také o suplementaci vitamínů a minerálů ve formě potravinových doplňků – o úskalí tohoto počínání si můžete přečíst ve „Vitamín D a jeho úskalí“ (který je tak nejen o vitamínu D; obsahuje mimo jiné také zajímavé informace o krevních testech, vyšetřeních, normách/hodnotách).
Suplementaci dalších látek (přírodní antimikrobiální látky apod.) a jejich užívání pro prevenci nemocí nebo „zaručenou věc, která nás z obtíží vytáhne“ jsem rozvedla ve „Viry, bakterie, patogeny“ a „Na (nejen) virus zpět k základům“. Dozvíte se tam informace i ke klasickým antibiotikům, syntetickým „lékům“ a proč se jedná téměř vždy o vyhánění čerta ďáblem a (paradoxnímu) přihoršení si, když je užíváme. V druhém z článků zmiňuji také vakcíny.

FB stránky EliYoga

Burgery z bio hovězí květové špičky se sušeným oregánem; brambory; zelenina (mrkev s fazolkami) dušená se sušeným zázvorem v malém množství vody a vlastní šťávě; bio rafinovaný kokosový olej bez vůně (přidaný na závěr do již hotového jídla).

Na FB EliYoga naleznete příspěvky a informace doplňující články zde na webech.
Příspěvky na „větší“ témata jsou přehledně seřazené ve fotoalbu Pro-metabolická strava (skutečně vhodná výživa) a ve fotoalbu Zdraví a životní styl (také mimo výživu).

Konzultace a poradenství:
podmínky naleznete zde.