SIBO – měli bychom o něm vědět. 1.díl

V sérii článků o důležitosti zdravé trávicí soustavy vzhledem k našemu celkovému zdraví z pohledu moderní funkční medicíny se věnuji potížím a onemocněním, která jsou konvenční medicínou u nás přehlížena, doposud neznámá či se setkávají s hlubokým nepochopením a bezradností, jak je řešit. Tento fakt je skoro až neuvěřitelný vezmeme-li v úvahu, že se jedná o onemocnění, symptomy a jejich neodhalené příčiny, které jsou u lidí naprosto běžně přítomny a stojí mnohdy za jejich chátrajícím zdravím.

siboK takovému onemocnění patří právě SIBO, “small intestinal bacterial overgrowth”, tedy prorůstání bakterií (nebo mikroorganismů archaea) do tenkého střeva a jejich přemnožení zde. Váš praktický lékař nebo dokonce i „specialista“ gastroenterolog ho pravděpodobně ani vám nenavrhl jako možnou příčinu trávicích (ale i jiných!) obtíží, což může mít závažné dopady na vaše zdraví.
Důvodem tohoto počínání je mnohdy neinformovanost, neaktualizování si informací nově přicházejících ze zahraničních vědeckých kruhů (nedostatečná znalost angličtiny na odpovídající úrovni je u nás ve zdravotnictví  běžným jevem), obyčejná lenost, jistá zatvrzelost změnit svoje paradigma a léta zažité (přežité) postupy a nebo také bezradnost, jak SIBO a podobné problémy komplexně léčit i s následnou prevencí jejich vzniku. O rozdílu mezi funkční a konvenční medicínou si můžete přečíst v tomto FB příspěvku, něco málo je také na stránce O mně (úplně dole v poznámce kurzívou). Smutné paradoxy konvenčního zdravotnictví a jeho přístupu k nemocem, který nicméně vychází z jeho samé podstaty a důmyslně propojeného systémového byznysu zdravotnictví-farmaceutický průmysl-potravinářský průmysl-(mnohdy nedostatečně informovaný nebo pohodlný) pacient/spotřebitel, zmiňuji také napříč svými ostatními články, naposledy např. v Pandemie virová? Pandemie tloušťky a nezdravé společnosti!.

V prvním díle článku si vysvětlíme podstatu, symptomy a příčiny SIBO.
(Aktualizováno 26. 5. 2020)

Podstata SIBO a symptomy

Tenké střevo by mělo být poměrně sterilní; ne sice tolik jako žaludek, ale velmi sterilní oproti střevu tlustému, kde naopak chceme mít celou škálu bakterií plnících zde svůj účel. V případě, že k tomuto nežádoucímu přemnožení bakterií v tenkém střevě dojde, vzniká problém. Neexistují tedy v tomto ohledu “zlé” bakterie, jen je jich příliš mnoho na špatném místě.

Problematiku SIBO jsem nakousla již v článku o trávicích problémech a IBS, poněvadž zhruba z 60 – 70% je jeho příčinou – tedy příčinou střevního diskomfortu, nadýmání a zápachu (u SIBO je to obvykle do hodiny a méně od pozření jídla obsahujícího zejména sacharidy), škroukání v břiše, zácpy/průjmu, pálení žáhy/refluxu, ale také leaky gut syndromu a dalších, i velmi závažných obtíží, které potom přerostou rámec IBS. Nejedná se tedy o nic, co by se mělo podceňovat – bohužel se tak ale děje.

sibo-symptomyAbnormální výskyt bakterií (nebo mikroorganismů rodu archaea) v tenkém střevě znamená, že tyto organismy se zde živí zbytky potravy, kterou přijmeme a produkují plyny – nejčastěji hydrogen (vodík), methan a třetím specifickým typem SIBO potom může být hydrogen sulfid, kdy bakterie produkují přemíru hydrogen sulfidu neboli sirovodíku/sulfanu. Ten je v malém množství v těle dokonce prospěšný (stejně jako potraviny obsahující síru), problematickým se stává ve velkém množství díky nárůstu bakterií ho produkujících.
Bakterie či archaea ničí tzv. microvilli, mikroklky na vnitřním povrchu tenkého střeva, které mají za úkol vstřebávat živiny a pomáhat s trávením molekul živin z naší potravy (zejména sacharidů). Pokud jsou microvilli poničené, dochází často k malabsorbci živin (živiny se správně nevstřebávají), zbytky nestrávených molekul jídla bakterie fermentují, živí se jím a následně produkují ony již zmíněné plyny.
To působí nejenom nepříjemné střevní problémy, ale dochází k narušení stěny tenkého střeva (leaky gut).

Souvislost s leaky gut

SIBO je jednou z příčin leaky gut, tedy syndromu propustného střeva, kdy se dobře nestrávené molekuly jídla (nebo také toxiny, patogeny a nežádoucí látky) absorbují skrze propustnou stěnu střeva dále do krevního oběhu a tělo spustí imunitní reakci – dochází k vzniku autoimunitních onemocnění, potravinovým intolerancím, zvýšené zánětlivosti organismu a na to se vrstvícímu množství dalších onemocnění. O leaky gut jsem se podrobněji rozepsala v článku Jak škodí lepek? (velmi doporučuji) a také v článku o vlivu dostatečné produkce žaludeční kyseliny na trávicí proces a naše zdraví.

SIBO bylo přítomné u mnoha pacientů s celiakií, IBD (Crohnova nemoc, ulcerózní kolitida), cukrovkou 2. typu a problémy s hladinou krevního cukru, fibromyalgií, rematoidní artritidou, autoimunitními poruchami, poruchami štítné žlázy (zpomaleným/neefektivním metabolismem) a problémy s váhou.

Malabsorbce živin potom může způsobit i zprvu relativně méně závažné problémy na první pohled s trávením nesouvisející jako je chronická únava, vyrážky a kožní problémy, zhoršení kvality nehtů a vlasů, syndrom neklidných nohou v noci (klasifikováno jako neurologické onemocnění, které narušuje spánek), hubnutí/přibírání apod.

SIBO je problémem zejména malabsorbce sacharidů, jejich nedostatečného trávení a citlivostí na ně (FODMAP sacharidy a příliš mnoho vlákniny v potravě jsou problémy číslo jedna) – nestrávené sacharidy zde sedí, krmí bakterie a ty přerůstají tam, kde nemají, fermentují, tvoří plyny, působí další škody na tenkém střevě a problém prohlubují. Dále s ním může být spojené špatné vstřebávání tuků, železa, vitamínu B12, A a D či dalších živin – bakterie nás o ně okrádají a je zde navíc ona souvislost s leaky gut.

Zpomalené tenké střevo: příčina i následek

Bakterie v tenkém střevě zpomalují nebo narušují jeho motilitu, pohyblivost a tzv. MMC,sibo-symptomy0 migrating motor complex (“čistící vlny” v tenkém střevě, objevují se zhruba v 90 min úsecích, pouze kdy člověk nepřijímá žádnou potravu a “splachují” zbytky jídla a bakterie dále do tlustého střeva – neplést tedy s peristaltikou, rytmickým pohybem celé trávicí soustavy), a tím způsobují další fermentaci; naše potrava leží ve střevě déle, než by měla a stává se potravou bakterií. Je to ovšem začarovaný kruh, protože tedy narušená motilita a zpomalený MMC je logicky taktéž jednou z přičin SIBO – dává prostor k přemnožení bakterií.

Pomalý MMC je asociován především s bakteriemi produkujícími methan, který má vliv na tvorbu serotoninu – neurotransmiteru, který kromě vaší psychické kondice ovlivňuje také střevní motilitu. Nedostatek serotoninu potom tedy znamená nedostatečný MMC a typické zácpy (více se dočtete ve druhém díle článku o léčbě SIBO).

SIBO se zřídka vyskytuje samostatně – téměř vždy je součástí dalších zdravotních obtíží, které mohou být jeho příčinou i důsledkem (leaky gut, potravinové intolerance/alergie na konkrétní potraviny, citlivost na histamin, salicyláty, oxaláty, sírany, lektiny – vč. lepku, celiakie a AI onemocnění, IBD, hormonální nerovnováha, problémy s tělesnou hmotností a další obtíže již zmíněné).

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že to, co začalo na první pohled jako banální obtíže, se kterými se přeci ”jakž takž dá žít”, může vést při jejich ignoraci k závažným zdravotním následkům, z kterých potom může být o to těžší cesta zpět.

Příčiny

Příčiny se ve vědeckých kruzích neustále zkoumají, často se jedná o celý řetězec událostí. Nejčastěji mezi ně patří dlouhodobě nevhodná strava (kontext celé stravy – tzn. nevhodné zdroje sacharidů, tuků a bílkovin a/nebo jejich nevhodné množství; patří sem především vysoce průmyslově zpracované potraviny a junk-food, nedostatek přirozených potravin z kvalitních zdrojů, PUFA tuky, lepek a kasein A1, alkohol, nevhodná úprava jídla; ale někdy i pro mnohé překvapivě tzv. paradox „zdravé“ stravy, tedy ve skutečnosti pouze domněle zdravé stravy – více o tom např. ve FB příspěvku nebo v mých článcích o stravě), chronické užívání léků (typicky na bolest/nesteroidní protizánětlivé léky, léky na překyselení/reflux, na spaní, na tlak, statiny, antidepresiva, antikoncepce, kortikosteroidy a další), antibiotik (více o nich v článku Viry, bakterie, patogeny), toxické látky z vnějšího prostředí (vč. některé klasické „chemické“ kosmetiky a domácích čističů) a celkový životní styl (včetně dlouhodobého prožívání negativních emocí a psychického stresu – ten ovšem sám o sobě nebývá příčinou jedinou, jak často tvrdí bezradní konvenční lékaři neschopni SIBO diagnostikovat a řešit, nicméně svým přímým vlivem na střevní motilitu a celu škálu biochemickcýh procesů v těle stres celou situaci rozhodně nezlepšuje. Viz komplexní článek Stres a jeho vliv na zdraví).

Za další příčinu IBS a SIBO se považuje otrava z jídla v minulosti, bakteriální infekce, často typická pro pobyty v cizokrajných zemích, ale stejně tak možná i kdekoli v jídelně v naší domovině. Určité bakterie produkují toxin, který může za to, že nervové buňky zodpovědné za MMC jsou skrze autoimunitní reakci těla poškozeny a MMC se zpomaluje, a tak zbytky potravy a bakterie nejsou efektivně “vyplachovány” z tenkého střeva a mají čas zde hodovat a množit se.

Přímou souvislost se SIBO (stejně jako na další obtíže s příčinou v GIT) má nedostatečná produkce kyseliny chlorovodíkové v žaludku (doporučuji článek o HCl) a trávicích enzymů, snížená motilita tenkého střeva (která je ale i důsledkem, jak již bylo zmíněno výše) i problémy na úrovni tlustého střeva (zácpy, nedostatečné vyprazdňování, bakteriální nerovnováha).

nemocV rámci faktorů vedoucím k SIBO se také hovoří o prožití hluboké traumatické události v minulosti a následnému poškození správné funkce střeva a jeho nervů (aneb jedna z možností vlivu emočního stresu).
SIBO dávají mnozí také do souvislosti s infekcí virem EBV nebo bakteriální infekcí typu borélie (a mnohdy navrch její špatně uchopenou léčbou syntetickými antibiotiky, která nadále střevu nepřilepší a nerovnováhu mikrobiomu prohloubí). V případě SIBO jakožto následku bakteriálních/virových infekcí bychom tedy jako příčinu mohli nazvat již kompromitovaný imunitní systém (většinu imunity máme navíc ve střevě). Přítomné patogeny nadále potom imunitní systém a střevo oslabují a vytváří tak snadné podmínky pro vznik IBS/SIBO – bakteriální nerovnováhy, leaky gut (které tak může být příčinou i následkem SIBO), střevních zánětů, intolerancí apod.

Zmínit je třeba také možné abnormality v samotné anatomii střeva, pánevního dna nebo nefunkční illeocecal valve, přepážku, která se nachází mezi tenkým a tlustým střevem. Funguje jako jednosměrný “tunel”: pokud se správně neotevírá, obsah z tenkého střeva nemůže plynule pokračovat dále do střeva tlustého (zácpy, plynatost) a naopak, pokud se správně neuzavírá, potrava může přejít do tlustého střeva příliš rychle (průjmy) a bakterie z tlustého střeva mohou začít prorůstat nahoru do střeva tenkého (SIBO).

Příčina nad příčinami? Neefektivní metabolismus.

Mnozí odborníci na poli funkční medicíny nebo specialisté věnující se SIBO obvykle jmenují výše zmíněné příčiny – je to takový pohled “zespodu”, od jednotlivin. Po letech věnování se problematice GIT a obecně problematice zdraví z funkčního pohledu však vidím jednu “vyšší” příčinu, která stojí nad mnohými z těchto „nižších“ příčin – ty se potom od ní odvíjejí a hlavně se na ní nabalují další související negativní mechanismy/problémy.
Mám na mysli utlumený/neefektivní metabolismus.

To je příčina bohužel velmi opomíjená – a naprosto podstatná, metabolismus je ten „nejvyšší“ pán řídící taktéž efektivní trávicí procesy a je alfou a omegou zdraví. Většinou se projevuje a odráží v neoptimální funkcí štítné žlázy, která je jakýmsi generátorem energie a má naprosto zásadní úlohu v hormonální rovnováze. Pokud je tělo pod náloží stresorů fyzických a/nebo psychických, dochází zpravidla k utlumení její funkce (nedostatečné konverzi T4 na aktivní T3), protože organismus produkuje chronicky zvýšené množství stresových hormonů a investuje do toho veškeré své síly ( = není prostor na produkci dalších hormonů a jiné procesy). Metabolismus se přepíná následně do úsporného režimu, vypínají se “přebytečné” funkce (na které není prostor) a tělo se soustředí na stav přežití „fight or flight“ – boj nebo útěk, který nás chránil od pravěku a mobilizoval skrze stresové hormony buď k boji nebo útěku před nepřitelem. Dominantním se stává sympatický nervový systém.
Z tohoto pohledu jsou potom “přebytečnými” (utlumenými) funkcemi trávicí procesy a vznikají jakékoli
disfunkce na úrovni GIT (vč. SIBO nebo nedostatečné produkce žaludeční kyseliny a trávicích enzymů), dochází k utlumení reprodukční funkce a produkce pohlavních hormonů (ženy mají mnohdy problémy se ztrátou menstruace, PMS, estrogenní dominancí, neplodností atd.; muži zase s nízkou hladinou testosteronu a vyšším estrogenem); u dětí potom nemá samozřejmě organismus dost energie a zdrojů k růstu i k optimální funkci všech procesů; tělo strádá a zdraví chátrá.
Po většinu času bychom totiž měli být spíše v režimu „rest and digest“, parasympatickém nervovém systému, kdy je správně aktivován také bloudivý nerv (vagus nerv).

Jak k neoptimálnímu metabolismu dochází? Již jsem to zmínila výše a je to v podstatě hlavní náplň mé činnosti, projektu EliYoga a věnuji se tomu ve všech svých článcích: je to na základě působení fyzických a psychických stresorů. Přítomnost těchto stresorů potom neoptimální stav nadále podrývá a vše se točí ve vzájemném kruhu.
Z těch, co zmiňuji v článcích (kompletní výčet je např. v článku Stres) můžeme teď jmenovat např. nevhodnou stravu (jak co do kvality, množství, zdrojů potravin, z kterých makroživiny čerpáme, tak i co do poměru mezi makroživinami), chronický emoční stres (opět kvůli vyplavování kortizolu a stresovým hormonům – stav “fight or flight”, útlum štítné žlázy a dalších “nadbytečných” funkcí viz výše), toxické látky z vnějšího prostředí (včetně užívání klasických syntetických léků – stresor pro tělo, “vedlejší” negativní účinky rozvíjející další obtíže v nešťastném bludném kruhu – více k nim také v tomto FB příspěvku) a narušené cirkadiánní rytmy (díky nim hormonální nerovnováha, zvýšené stresové hormony).

Z toho můžete vidět, jak mnoho z uvedených “nižších” příčin spolu úzce souvisí, protože mnohdy vyplývají právě z “vyšší” příčiny.
Důležité je zmínit, že samotná nemoc potom může být vlastně příčinou neefektivního metabolismu sama o sobě (stresor) nebo ho ještě zhoršit a to i špatně uchopenou léčbou (stresor).
Z pohledu fyzických stresorů si můžeme uvést jako příkladovou situaci právě SIBO, kdy lidé mnohdy přejdou na velmi nízkosacharidovou stravu, nešikovně stravu uchopí (jak co do výběru zdrojů makroživin, jejich poměru i co do celkového energetického příjmu) a tím dojde ke zpomalení metabolismu, „přepnutí“ těla do úsporného režimu. Snaží se tímto způsobem léčit či si ulevit od symptomů, ale přitom se točí pořád na místě a nemohou se ze SIBO, dalších GIT obtíží nebo souvisejících problémů dostat a mnohdy se ještě zhoršují. Zmiňuji to také ve 2. díle tohoto článku a lépe to vše v souvislostech pochopíte z článku Strava podporující zdravý metabolismus a v jeho pokračování Sacharidy jako výhodný zdroj energie.

SIBO už není oficiálně vždy SIBO

Ihned v úvodu jsme si zmínili, že bakterie produkují různé typy plynů. Nově (American Gastroenterology Journal, 2020) bylo SIBO s dominancí methanu oficiálně přejmenováno na IMO – „intestinal methanogen overgrowth“. Jedná se o upřesnění pojmu, protože methan produkují organismy rodu archaea, což nejsou ve skutečnosti bakterie (zatímco SIBO je „small intestinal bacteria overgrowth“). Navíc se IMO může vyskytovat jak v tenkém, tak tlustém střevě, zatímco SIBO je problémem v tenkém. Co to v praxi znamená a co se tím mění? Nic. Platí stále stejné postupy, jaké je vhodné zaujmout při řešení a prevenci SIBO.

Možná jste se také někde setkali s pojemem LIBO – jedná se o „large intestinal bacterial overgrowth“, což pojmenovává fakt, že je bakteriální nerovnováha nikoli v tenkém, ale tlustém střevě. I když je zde mikrobiom bohatý, tak jistá nerovnováha může vzniknout. Jak se to pozná? Podle symptomů a nebo také specifickými testy (ty však u nás nejsou příliš snadno dostupné, tak jako třeba v USA. I tak je ale otázkou, zda umí přesně zobrazit realitu).
Co to znamená? Z mého pohledu nic zvláštního. Víme, že GIT problém máme, je potřeba zaujmout tak jako tak náležité řešení/postupy pro obnovu střevního zdraví a především nastolit životní styl, který těmto problémům předchází – stejně jako u všech nemocí/obtíží.

Léčbě, stravě a prevenci SIBO se věnuje druhý díl článku.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*