Viry, bakterie, patogeny – co s tím?

Rozcestník ke zdraví, ze kterého můžete vyčíst mnoho z toho, co potřebujete vědět při řešení akutních, ale i chronických zdravotních problémů; důležitost efektivního metabolismu, imunity a její posílení; význam „léků“ a suplementů; přírodní antimikrobiální látky versus klasická syntetická antibiotika. To a mnohem víc na jednom místě!

* Článek byl aktualizován (září 2020) a doplněn o poslední kapitolu  – současný pohled na situaci ohledně covid-dění.

*Pokračování tohoto článku s doplněním a upřesněním některých informací, zajímavostmi a praktickými tipy potom naleznete v článku Na (nejen) virus zpět k základům)

Jaká je nejlepší zbraň proti nežádoucím virům a/nebo přemnoženým bakteriím a patogenům? Ne, není to nově vyvíjený a zkoumaný syntetický lék XY nebo vakcína XY (v tom horším případě), není to ani látka/přípravek XY na přírodní bázi (to v tom lepším případě – nicméně sám o sobě také mnohé nezmůže a je jen „nadstavbou“) a není to ani speciální antivirotický a antibakteriální kryt XY, do kterého si zalezeme na dobu dle potřeby. Proč? (Více jsem to také rozebrala v pokračujícím článku Na (nejen) virus zpět k základům).

Pravá zbraň

Tou největší zbraní proti virům, bakteriím a jakýmkoli patogenům je na prvním místě náš imunitní systém, který je podmíněn efektivním metabolismem (to je ten hlavní pán všeho). Dobrá imunita je zárukou, že vir či bakterii buď vůbec nechytíte a nedáte jim možnost, aby se usadily a/nebo přemnožily (v případě bakterií; virus se sám množit nemůže). Nebo je chytíte, ale nemoc úspěšně, rychleji či s mírnějšími symptomy zvládnete. Pokud při každém období virózy nebo chřipky patříte k té velké části národa, která několikrát do roka padne do postele, sype do sebe barevné tabletky, aby mohla do práce nebo se rovnou „preventivně“ se strachem v očích běží naočkovat širokou paletou vakcín (velmi nedoporučuji), tak to můžete brát jako vztyčený prst a znamení.

Znamení, že kdy jindy než teď je už konečně na čase přestat strkat hlavu do písku před svým chronickým neoptimálním zdravotním stavem, překonat pohodlnost a nedůvěru v sám sebe (zdraví máme JEN ve svých rukách), informovat se a vyhledat skutečně funkční přístupy, které k dlouhodobému zdraví, silné imunitě a efektivnímu metabolismu vedou. Potom můžeme začít věci aktivně měnit. Nikdo to za nás neudělá, žádná větší či menší autorita jako je doktor, terapeut či osvícený guru naše zdraví ve svých rukou nemá. Může pouze, pokud je toho schopen a sám tyto znalosti/vědění má (což není zpravidla případ doktorů z konvenčního zdravotnictví), nás pomoci správně nasměrovat, pomoci informace uchopit a aplikovat. Začít ovšem musíme sami za sebe, svým rozhodnutím, následným jednáním a uplatněním informací v praxi.

Netýká se to pouze problémů s imunitou. To samé platí i v případě, pokud se dlouhodobě potýkáme s jakoukoli chronickou nemocí/obtíží a ještě pořád ji přehlížíme, aniž bychom začali něco měnit a to jak v rámci fyzických stresorů, tak i psychických stresorů. Obě kategorie stresorů jsou totiž z podstaty toho, jaké prostředí v těle vytváří, příčinou všech zdravotních obtíží. A jedině jejich podchycením vhodnými způsoby může dojít k vyléčení. (Polykání většiny klasických syntetických „léčiv“ a očkování se jako pro-aktivní přístup k nabití zdraví a vyléčení nepočítá – to je totiž pro náš organismus jeden z fyzických stresorů sám o sobě).

Kam pro informace

Pojďme tedy zapracovat na té naší nejsilnější zbrani proti patogenům – imunitním systému – tím, že zaujmeme veškerá vhodná opatření na jeho podporu.
Začněme odstraňovat ze svého života fyzické stresory (tj. nevhodná strava, narušené cirkadiánní rytmy, toxické látky a hormonální disruptory z vnějšího prostředí – vč. běžné „chemické“ kosmetiky a čističů, pesticidy atd..) i psychické/emoční stresory. Obě dvě oblasti společně rozhodují o zdraví versus nemoci.

  • Výčet všech fyzických i psychických stresorů, které narušují naše zdraví, najdete v článku Stres a jeho vliv na zdraví. Zjistíte také více o samotném mechanismu, co stres (tedy chronicky zvýšené stresové hormony – zejména kortizol) dělá s naším metabolismem, hormonální rovnováhou, trávením, imunitou i psychickým zdravím. Stručněji o stresorech najdete také v Přát si zdraví nestačí.
  • Měli bychom se také konečně dostatečně a především kvalitně vyspat a sladit se s přirozenými cirkadiánními rytmy. Proč? Protože během náležitého spánku probíhá nespočet ozdravných, očistných a regeneračních tělesných procesů (včetně posilování imunity).  Velkou úlohu zde má také melatonin – nejen spánkový hormon, ale také silný antioxidant. Více naleznete v článku Cirkadiánní rytmy: spánek, melatonin a naše zdraví.
  • Vše co potřebujete vědět o pro-metabolické stravě (skutečně vhodné výživě), která je protizánětlivá, podporuje zdravé trávení a hormonální rovnováhu, z jakých živin a vhodných zdrojů potravin ji sestavit je v článku Strava podporující zdravý metabolismus? (obecný výčet vhodných potravin najdete v závěru). Mnoho informací  o výživě naleznete také v článku  Sacharidy jako výhodný zdroj energie a kamarád.
  • Pokud jste ještě nevyřadili úplně lepek, což je vzhledem jeho vlivu na zdraví jedno z pravidel č. 1 v rámci výživy, tak je na čase. Pádné důvody poskytne článek Jak škodí lepek?.
  • Opomenuty nesmí zůstat také živočišné potraviny jako je maso. Nepřihoršujete si spíše jimi více než prospíváte, respektive volbou těch nevhodných a ještě ve špatném kontextu? Více najdete v článku Je maso zdravé?. To samé platí u mléčných výrobků – více v tomto FB příspěvku nebo v článku o stravě (v závěrečné části u zdrojů bílkovin) a v článku Sacharidy.

Na FB EliYoga naleznete příspěvky a informace doplňující články zde na webech. Příspěvky na „větší“ témata jsou přehledně seřazené ve fotoalbu Pro-metabolická strava (skutečně vhodná výživa) a ve fotoalbu Zdraví a životní styl (také mimo výživu).

Konkrétní výběr toho, co zařadit (i dle informací z uvedených článků):

** Snižte STRESOVOU NÁLOŽ = fyzické i psychické stresory. Ve stresu (katabolickém stavu) trpí mimo jiné také brzlík  – a tedy naše imunita i z tohoto pohledu. V brzlíku dozrávají bílé krvinky, T-lymfocyty, které jsou právě tím imunitním štítem před patogeny jako jsou viry, bakterie a kvasinky. Dobrou zprávou je, že za příznivých podmínek (vhodná strava a nízká nálož ostatních stresorů) může brzlík dobře regenerovat.

Pokud mozek vyhodnotí naši situaci jako stres (ať už pochází ze stresorů fyzických jako je např. nevhodná strava, toxické látky z vnějšího porstředí, nedostatek kvalitního spánku atd. nebo ze stresorů psychických/emočních), vylučujeme zvýšenou hladinu stresových hormonů, organismus se přepíná do režimu „fight or flight“ (boj nebo útěk), veškerou energii soustředí na případný boj nebo útěk a nemá dost energie na funkce pro tu chvíli zbytečné – adekvátní imunitní reakci (včetně ozdravných procesů, obnovy buněk a růstu) nebo také trávicí a reprodukční funkci.

** Vhodná STRAVA – viz zmíněné články. Dostatek sacharidů z vhodných, dobře stravitelných a výživných zdrojů: ovoce, hlízy, kořenová zelenina, med, javorový sirup/cukr – pro doplnění snadno dostupné energie a navýšení enregetického příjmu v rámci vhodné, pro-metabolické stravy; z obilovin různé druhy bio bílé rýže (nejlepší stravitelnost a nejméně antinutrientů); zelenina – nikoli ve velkých množstvích; vybíráme druhy, které jsou lépe stravitelné a tepelně upravené. Adekvátní množství bílkovin z rozmanitých bio zdrojů a ne pouze ze svalových částí masa (játra, vejce, ryby a mořské plody, tvrdé uzrálé sýry v bio kvalitě/krav pasených venku/ideálně s kaseinem A2 jako např. pravý parmigiano reggiano, grana padano nebo tvrdý kozí sýr, bio červené maso ze zvířat krmených trávou, vývary z kostí, bio drůbež, zvěřina, veškeré ostatní maso bio nebo z malého-prověřeného chovu…). Tuky zejména ty protektivní, pro-metabolické, nasycené (bio máslo, ghí, kokosový olej bio dezodorizovaný/bez vůně nebo klasický virgin s vůni – oba jsou obzvlášť vynikající z pohledu virů/bakerií, MCT olej), z mnononenasycených potom v přiměřeném množství extra panenský olivový olej (přidat do jídel až nakonec za studena, nevařit na něm) a za studena lisovaný avokádový olej. To vše společně dokáže zmírnit stresovou reakci organismu.
* Podvyživené tělo jak co do makroživin, tak i mikroživin = zvýšené stresové hormony = katabolismus tkání pro získání glukózy (energie) včetně katabolismu již zmíněného brzlíku.
* V naší stravě univerzálně, ale přímo nutně již při probíhající (virové) infekci/nemoci nechceme junk food, průmyslově zpracované potraviny a cokoli, co má seznam ingrediencí v délce románu nebo letitou dobu trvanlivosti. Vaříme si a připravujeme jídlo doma ze základních potravin a vhodných zdrojů (viz článek Strava). Vyřazení rostlinných PUFA tuků a jejich koncentrovaných zdrojů, velkochovných živočišných produktů a lepku patří ve stravě z mého pohledu k základním pilířům a samozřejmostí, pokud si chcete zdraví zachovat nebo se uzdravit (viz článek Jak škodí lepek? a ostatní články o stravě).
* V souvislosti s prevencí i léčbou infekcí je vhodné také navýšit vitamín C a to jak z potravin, tak třeba i ve formě krátkodobé suplementace (záleží na našem cíli) – více o vit. C o  v článku Na (nejen) virus zpět k základům.

** Až 80% imunitního systému je ve střevech. Dává tedy smysl udržovat dlouhodobě ZDRAVÉ STŘEVO pomocí vhodné stravy a také určitých vhodných „přídavků“ na pravidelné bázi: nefiltrovaný jablečný ocet, teplá voda s citrónovou šťávou nalačno ráno, malé množství doma kvašené zeleniny, vývary z kostí, hydrolyzovaný kolagen z grass-fed zvířat apod. V některých situacích však nemusí nekteré položky z právě zmíněných sedět a nemusí být (prozatím) vhodné vůbec nebo jen v malém množství/jiné úpravě. Mnohdy je také žádoucí podpora trávení kvalitními trávícími enzymy, betainem HCl nebo silnými přírodními antimikrobiálními látkami – k těm více za chvíli. Odstraňte to, co zdravě fungující střevo/imunitu podrývá: např. lepek a celozrnné obiloviny, luštěniny, nevhodné druhy mléčných výrobků (z velkochovu a obsahující převážně kasein A1/velké množství laktózy), syrová zelenina (obzvlášť ve větších množstvích a pravidelně; hlavně zelené syrové saláty a syrová lilkovitá zelenina), ořechy a semena (s výjimkou rozumného množství makadamových ořechů, loupaných mandlí nebo loupaných lískových ořechů, které mají méně PUFA tuků a antinutrietnů) a také PUFA, tedy polynenasycené mastné kyseliny (omega-6 a omega-3). Ty se nacházejí v rostlinných olejích (s výjimkou virgin kokosového oleje, kokosového oleje dezodorizovaného/bez vůně, MCT oleje, olivového a avokádového oleje) a výrobcích rostlinné oleje obsahující, v margarínech, v ořechách a semenech (s výjimkou makadamových) a výrobcích/olejích z nich, ve velkochovném mase, při časté konzumaci drůbeže (byť je bio) a také tučných ryb na PUFA bohatých (losos, tuňák atd.). Téma zdravého GIT se ze své podstaty prolíná všemi mými články, některé ze starších článků na webech jsou zameřeny přímo na něj: Žaludeční kyselina a enzymy: klíč nejen ke zdravému trávení, Probiotika: co jsou zač a úskalí a nebo SIBO.

** Podpořte JÁTRA, náš hlavní detoxikační orgán. Játra potřebují palivo – glukózu (a tedy příjem glukózy ve stravě z vhodných zdrojů), adekvátní množství bílkovin (průměr u většiny min. 80 g a to převážně ze živočišných zdrojů), vitamíny skupiny B (z vhodné stravy, živočišných zdrojů) a také efektivní štítnou žlázu ( = výkonný metabolismus). Nepotřebují hladovky, zelené elixíry a „detoxikační kůry“, které je oslabují a zpomalují metabolismus.

** Snižte PSYCHICKÉ/EMOČNÍ stresory. Hlídejte si svoje myšlenky, které mohou způsobit dlouhodobě více škody než samotný patogen. Nenechte se strhnout panikou (teď k virovým epidemiím), strachem, s chladnou hlavou si zjistěte fakta – o tom ještě více v závěru příspěvku. Namísto neustálého sledování TV zpráv, zmanipulovaných mainstreamových médií a projíždění internetu ( = stres), dělejte něco, co máte rádi a přinese vám pohodu, klid, radost a uvolnění ( = podpora imunity). Nestaňte se otroky sledování novinek, debat na sociálních sitích a opojné vlny adrenalinu a kortizolu, které toto chování vyvolává a mozek se na tom stává přímo závislým. Což nemusí být lehké, chce to zapojit cíleně vůli a toto naučené chování přetnout.

** Jděte se projít ven do PŘÍRODY při každé příležitosti, na denní světlo, čerstvý vzduch a slunce ( = vitamín D3 a podpora imunity, také podpora cirkadiánních rytmů a melatoninu) jak často je to jen možné. Místo nadbytečného sezení u TV, mobilů a počítačů.
Nejvíce vitamínu D a nejlépe využitelného pro naše tělo získáme z přirozených zdrojů a to právě na základě slunečního (UVB) záření, kdy se jeho vlivem vytváří Dčko v kůži (tj. vystavováním se slunci bez krémů se syntetickými UV filtry, které jsou problematické ale i z dalších důvodů; nejúčinněji mezi 11-14h. ke konci jara a v létě; geografická poloha však hraje také velkou roli). Typy lidí mající tmavší pokožku potřebují slunečního záření více než lidé se světlou pokožkou, aby vytvářeli dostatečné množství vitamínu D (kvůli melaninu v kůži, který tvorbu vit. D snižuje). V menším množství se vit. D nachází i v některých konkrétních živočišných potravinách (v jejich tuku).

Suplementace syntetického D3 může nejen nepřilepšít, ale dokonce přihoršit. Doporučuji přečíst tento důležitý článek Vitamín D a jeho úskalí., pokud jste stále přesvědčeni o tom, že suplementace vitamínu D3 je zdravá, důležitá nebo dokonce nutná.

** Dbejte na dostatek SPÁNKU. Nejen délka (7-9 h.), ale i kvalita je pro podporu imunity, srovnání hormonů a snížení stresové nálože důležitá – viz článek Cirkadiánní rytmy. Kvalitu velmi ovlivňují naše nevhodné návyky a faktory, kterým jsme v současné společnosti běžně vystaveni. Dají se však omezit až úplně minimalizovat.

** Odstraňte/minimalizujte TOXINY: alkohol, cigarety a jiné drogy, chemikálie, hormonální-estrogenní/imunitní disruptory a toxické látky (také v běžné kosmetice a domácích prostředcích; pesticidy z konvenčního zemdělství; užívání syntetických „léků“), PUFA (ve stravě: průmyslově zpracované a trvanlivé produkty/polotovary, rostlinné oleje s výjimkou kokosového/olivového/avokádového, ořechy, semena, veškeré maso/vejce z velkochovu + velmi častá/denní konzumace drůbeže – i bio drůbež je bohužel krmena zrním = PUFA tuk; pravidelná jídla v restauracích – používají PUFA rostlinné oleje), toxické lidi atd.

** PITNÝ REŽIM:  s pitím přehánět to není třeba přehánět; může dojít k nerovnováze elektrolytů/minerálů v krvi (někdo se doslova nalévá ze zvyku, aniž by se řídil žízní nebo tím odhání pocit hladu a zaplňuje žaludek). Nechceme být ale ani dehydratovaní (někteří lidé se musejí trochu více hlídat, obzvlášť když necítí pocit žízně skoro  vůbec žádný!). Přičemž za pitný režim se považuje voda – ne ledová a alespoň o pokojové teplotě, ideální je teplá (převařená a trochu vychladlá nebo doředěná studenou, aby se dala pít). Možností je přidat do ní pár kapek šťávy z citrónu/limety; zejména se toto dělá jako první věc nalačno po probuzení. Nedivím se, že lidé nechtějí pít vodu – většinou si představí jen studenou, která vás hlavně v zimě ochlazuje a nepříjemně může zaplňovat žaludek a působit trávicí obtíže. Pokud můžete uhlídat a řešit kvalitu vody, o to lépe (tzn. komunální voda z kohoutku vždy zároveň filtrovaná/ minimálně na ni použít šungit nebo nechat odstát alespoň kvůli odpaření chlóru, nebo voda z vlastní studně/vrtu). Dají se vzít v úvahu také slabé bio bylinné nebo slabé kvalitní ovocné (bez barviv, aromat) čaje na doplnění či prostřídání vody (cca max. 3 hrnky čaje denně).
Silné bylinné čaje, kvalitní silné zelené/černé čaje nebo kvalitní káva mohou mít svoje využití, ale nezastávají pitný režim. Obzvlášť, pokud již máme virózu, chřipku, infekci. Káva a černé čaje jsou potom specifické téma. Nejsou univerzálně nevhodné pro každého, ale pro většinu lidí, kteří doposud svoje zdraví z funkčního pohledu neřešili, nemají efektivní metabolismus, zdravé GIT a vhodnou stravu, tak jim páchají škodu.

** Základní hygienické návyky pro situace typu virové infekce: myjte si  ruce horkou vodou+mýdlem; obyčejné či přírodní mýdlo stačí, antibakteriální má naopak mnoho zdravotních nevýhod! Více se dočtete v příspěvku na FB. Pokud už máte virózu, nechoďte do práce a ležte v klidovém režimu doma; zbytečně necestujte.

Když už hoří

Pokud jsou již bohužel nežádoucí viry, bakterie, kvasinky a patogeny přítomny, tak samozřejmě stále podporujeme naši imunitu, střevo, metabolismus a tedy celkové zdraví ve smyslu právě uvedených doporučení. O to razantněji.

Nicméně zde už je potom potřeba přidat něco navíc na eliminaci nebo redukci nežádoucích mikroorganismů: silné přírodní látky, které působí buď na bakterie nebo viry. Mají tedy antibakteriální nebo antivirotické účinky. Možná jste se setkali s výrazem „přírodní antibiotika“. Mnoho lidí si pod tím představí, že se jedná o jakousi chabou, slabší náhradu klasických syntetických antibiotik (atb) nebo prostě méně účinný, jemný prostředek. Omyl! Vědecké studie věnující se těmto látkám prokázaly účinnost v mnoha případech stejnou a ba co víc, silnější než syntetická atb. Navíc bez mnohých negativních „vedlejších“ účinků a všech nevýhod, jako mají právě klasická atb. Mnoho typů bakterií je na ně rezistentní, působí většinou na úrovni celého systému, způsobí nerovnováhu střevního mikrobiomu (vybijí prospěšné mikroorganismy, dají prostor uchytit se těm nežádoucím nebo dojde k jejich přemnožení), podílí se na rozvoji syndromu propustného střeva (leaky gut), oslabují nadále imunitní systém a následně se s nimi tak pojí řetězec neblahých negativních následků, které nás dostanou do začarovaného kruhu vstvících se zdravotních obtíží. Je to proces, kterému říkám „vyhánění čerta ďáblem“. Lidé si potom s nadále oslabenější imunitou a tedy na další bakteriální infekci nasadí další anitbiotika a kruh se neustále opakuje až p velmi podlomené zdraví. Právě kvůli jejich „vedlejším“ účinkům (v uvozovkách, protože na takto zásadních dopadech opravdu nic „vedlejšího“ není, je to přímo „hlavní“) je užívat nedoporučuji.
Výjimkou jsou pouze případy a extrémní situace, kdy opravdu není jiná možnost (např. když budete v pustině, kde budete mít k dispozici jen syntetická atb 😉 ). Většinou však jiná možnost téměř vždy je a navíc ještě lepší; lidé je tak ve většině případů užívají zbytečně. Velmi často jim atb nezacílí ani na problém (infekci), na jakou jsou určena (rezistence u mnoha gram-negativních bakterií) a navíc jim způsobí ony „vedlejší“ bonusy.

Kromě výrazu přírodní antibiotika možná znáte i výraz antimikrobiální látky – znamená to, že nepůsobí jen na bakterie nebo jen na viry, ale dokážou najednou zasáhnout bakterie, viry, kvasinky nebo třeba také parazity. Tato vlastnost, tedy zacílit najednou více typů přítomných patogenů buď za účinného nakombiování látek nebo dokonce i jednou jedinou, je právě velikou výhodou oproti syntetickým atb. Dále připomínám ony „vedlejší“ účinky u klasických atb.
Po přírodních atb se sice můžete cítit nejdříve nevalně – nejsou to však vedlejší účinky, ale die-off efekt. Dochází k boji s mikroorganismy, jejich odumírání, což je samozřejmě pro tělo práce, musí se s tím vyrovnat, detoxikovat „odpad“ a patogeny, nemusí to být vůbec příjemné a můžete se dočasně cítit dokonce ještě hůře. Je to však přirozená reakce imunitního systému, která se dá také určitými opatřeními zmírnit v případě potřeby.

Riziko rezistence organismů (odolnosti vůči těmto látkám) je také při zovlení vhodné látky velmi nízké na rozdíl od syntetických atb. Některé organismy jsou tzv. gram negativní bakterie (h.pylori, salmonella, e.coli, campylobacter atd.) nebo organismy archae, které mají dvojitou buněčnou membránu, „tvrdou slupku“ a jsou vůči atb rezistentní úplně. Dnes už i dokonce mnoho lékařů z klasického zdravotnického systému na ně syntetická atb mnohdy nepředepisuje (a to je co říct). Některé organismy vytváří biofilmy – celé kolonie a společenství, pevně se přichycují k sobě a na povrchy. Vylučují látky, které vytváří mimobuněčnou matrici –  povrch, který je chrání. Jsou tedy velmi odolné a je na ně potřeba použít látky, které působí jako biofilmové disruptory nebo speciální formuli v podobě přípravku, který biofilm narušuje.

Na viry nejsou atb určena vůbec, proto zde máme „výdobytek“ očkování, které vzledem k jeho zásadnímu dopadu na zdraví, který se projeví v určité podobě dříve či později u každého, považuji za jednu z největších zrůdností farmaceutického průmyslu. Více k vakcínám naleznete například v tomto FB příspěvku Vakcíny.

O klasických syntetických „lécích“ mimo antibiotika se dočtete více informací v úvodu článku Na (nejen) virus zpět k základům a také v jeho závěru v informacích o srážení horečky a o užívání analgetik (nesteroidních protizánětlivých léků) a jejich negativním dopadu na zdraví.

Užívání přírodních antimikrobiálních látek

Aby tyto látky zabraly na daný problém, je potřeba zaujmout většinou jejich specifickou kombinaci dle povahy onoho problému (vybrat třeba 2 – 3 látky), brát je po určitou dobu ve větších koncentracích, posoudit také kvalitu přípravku (značka, výrobce) a vybrat tu nejsilnější formu. Nejsilnější jsou extrakty z rostlin, tzn. koncentrovaná rostlina v prášku, nebo rovnou extrakty látek z těchto rostlin (jako je např. kurkumin z celé kurkumy) a dále esenciální oleje z rostlin. Pozor u esenciálních olejů je kvalita naprosto zásadní. Vhodná je inhalace skrze difuzér nebo aplikace skrze kůži – vždy však ředěné nosným olejem (olivový, kokosový, mandlový, jojobový).
Na vnitřní užití jsou esenciální oleje velmi silné až nebezpečné; skutečnými znalci je většinou doporučováno jen konkrétně několik málo druhů, s čímž souhlasím. Navíc je potřeba užívat pouze produkt v softgelové kapsli z želatiny, ve které už je esenciální olej naředěný nosným olivovým nebo kokosovým olejem.

Pro přírodní antibiotika, antivirotika a antimykotika se zpracovávají typicky byliny a jejich různé části, ale také medicinální houby, plody rostlin nebo třeba kůra stromů.
Tinktury (koncentráty rostlin nebo hub v alkoholu nebo glycerolu) mohou být někdy také účinné. Čaje, výluhy, odvary nebo používání bylinek a koření do jídel je potom skvělá věc jakožto součást jídelníčku dlouhodobě podporujícího zdraví (prevence), ale budou slabé na akutní a již rozvinutý problém. Vir nebo bakterii zřejmě účinně nezlikvidují.
Více o antibakteriálních látkách a problematice suplementů si můžete přečíst ještě v pokračování článku Na (nejen) virus zpět k základům.

Patogeny v trávicím ústrojí
Platí to také u specifických trávicích obtíží, kdy dojde k přemnožení bakterií v tenkém střevě (SIBO) nebo tlustém střevě, přítomnosti kvasinek a jiných patogenů přímo ve střevě nebo jinde na úrovni gastrointestinálního traktu (GIT). Taktéž je potřeba nežádoucí organismy nejlépe silnými přirodními antimikrobiálními látkami eliminovat (zaujmout speciální kombinaci/protokol). A následně v rámci příznivé stravy obecně a některých dalších možných doplňků či specifičtějších potravin pracovat na obnově střevního zdraví a GIT: dostatečné tvorbě žaludeční kyseliny a trávicích enzymů, bakteriální rovnováze, zahojení téměř vždy přítomného leaky gut atd.
Vhodnou stravu a některé další „základní“ postupy v rámci celého životního stylu je pak samozřejmě klíčové udržovat nadále jakožto onen pilíř, na kterém především zdravě fungující tělo stojí.

Při podlomení imunity a virové/bakteriální infekce může být vhodná také krátkodobá suplementace např. vitamínu C – ovšem přípravky v kvalitní, pro tělo dostupné formě a bez aditiv a pojidel a současné také zvýšit přísun vitamínů/minerálů ve stravě – dle již zmíněných doporučení výše. O vitamínu C naleznete více v článku Na (nejen) virus zpět k základům.

Nejsem ovšem zastánce suplementace jednotlivých, syntetických vitamínů/minerálů na denní, preventivní a dlouhodobé bázi (jak to dnes mnoho lidí v dobré víře dělá). Je zde pro to několik pádných důvodů, které jsem rozebrala v článku o vitamínu D a jeho úskalích. Pokud si nechcete užíváním doplňků vitamínů/minerálů spíše přitížit, tak doporučuji přečíst.

Suplementy jakožto prevence a spása zdraví

Přírodní antibakteriální a antivirotické látky, medicinální houby, nootropika, „superlátky“ apod.: pokud je užíváte dlouhodobě nebo v různých cyklech jako prevenci, pamatujte na to, že je to vždy „nadstavba“, podpora a doplněk „základu“, na kterém VŠE stojí (tj. vhodné stravy, cirkadiánních rytmů, odstranění dalších fyzických a psychických stresorů viz článek Stres). Sami o sobě vás preventivně neochrání, nevyléčí, nenastolí pevné zdraví, kondici, perfektní trávení, hormonální rovnováhu a cokoli dalšího. To platí u jakýchkoli suplementů doplňků. Ten tzv. „základ“ a tu hlavní, skutečnou příčinu našich obtíží prostě jednoduše a rychle „přesuplementovat“ nebo „vysuplementovat“ nelze, jak bychom si mnohdy přáli.

Mnozí lidé sice už nechtějí brát syntetická „léčiva“ (dobré rozhodnutí), ale představují si, že když si dají bylinu X, houbu Y nebo magickou přírodní tabletu Z a zároveň nic moc ve své stravě a životním stylu vhodně nezmění, tak je to uzdraví. Diví se, že potom ona „přírodní“ léčba nefunguje, čehož potom využívá také konvenční zdravotnictví jako argument pro nefunkčnost „alternativních“ přístupů ke zdraví.

Alkohol

Alkohol jsem zmínila výše v seznamu nežádoucích toxických látek. K již přítomným toxinům (viry, bakterie) v těle si opravdu nechceme naložit toxin další a dát tak práci navíc už zatíženým játrům, která ho musí komplikovaně metabolizovat. Alkohol není léčba ani prevence. Alkohol viry a bakerie účinně neničí. To je pověra, která vznikla zejména v naší české kotlině a kterou si lidé obhajují svoji závislost na drogách, ve společnosti široce tolerovanou, v duchu tradice „panáček je lék na všechno!“.

Pokračování tohoto článku s doplněním a upřesněním některých informací, zajímavostmi a praktickými tipy potom naleznete v článku Na (nejen) virus zpět k základům.

Konkrétně k současné situaci a covid-dění
Aktualizace září 2020

Článek vznikl na jaře, kdy bylo vše nové a nejasné. Proto se můj současný pohled v jistých bodech ještě trochu upravil a s tím i tento článek. Poslední měsíce ukázaly, že se jedná o manipulativní a promyšlenou „covid-hru“ systému (politika – zdravotnický systém – farmaceutický průmysl), na kterou většina společnosti přistupuje. Většina společnosti je bohužel vždy ta méně vědomá a sama navíc systém v základu tvoří; díky ní může v této podobě fungovat. Vychází to také z přístupu většiny lidí ke zdraví, z nedostatku informací o zdraví a malém povědomí o tom, co skutečné zdraví je a jak si ho funkčními způsoby dlouhodobě udržet. Na čemž se systém podílí a přímo na tom stojí – nejde a nikdy primárně nešlo o zdraví lidí, ale o moc a zisk.**

Roli hraje společně s nedostatkem skutečně prospěšných informací pro zdraví, s neoptimálním zdravotním stavem populace a vírou v systém („že to s námi přeci myslí dobře“) také strach, který je zcela cíleně vyvoláván. Vše společně nutí lidi tlaku o to více podléhat.
Celé to sahá daleko za pouhou místní, národní úroveň. Je to hra globální.

Veškeré praktické informace v tomto článku, jak přistupovat k fyzickým i psychickým aspektům zdraví, jsou však nadčasové, platí stále. Článek poskytuje mnoho konkrétních, návodných informací, proto ho nechávám jinak nepozměněn. Stejné platí i u jarních článků k tématu: Pandemie tloušťky a nezdravé společnosti a Na (nejen) virus zpět k základům.
Více aktuálních informací ke covid-dění naleznete na mém FB ve fotoalbu Zdraví a životní styl (také mimo výživu). Příspěvky hodnotí nejen situaci, ale poskytují také povzbuzení a slova podpory v nelehkých časech. A samozřejmě také praktické informace, co pro získání a udržení zdraví konkrétně dělat. Příspěvky výhradně k výživě najdete ve fotoalbu Pro-metabolická strava (skutečně vhodná výživa).

**Více k tématu zdravotnictví naleznete ve FB příspěvku „Katastrofální přístup k výživě (a zdraví)“, o rozdílu mezi funkční a konvenční medicínou;  co se potom děje (nejen) uvnitř systému ve FB příspěvku „Zdravotnictví: systém pro svoje zájmy“ a „Vakcíny: proradný byznys“.
Smutné paradoxy systémového zdravotnictví a jeho přístupu k nemocem jsem popsala také např. v článku Pandemie tloušťky a nezdravé společnosti.
Doporučuji článek Přát si zdraví nestačí. Jedná se o motivační, ale zárověň velmi konkrétní čtení – o stručný rozcestník ke zdraví, ve kterém je řečeno vše (jak skutečně ke zdraví a jak ne). Zodpovídá také otázku „proč“ manipulativní covid-dění; proč někdo již „vidí“ a chce (věci měnit), zatímco někdo ještě nemůže. Shrnuje mnoho důležitých myšlenek z FB příspěvků v uplynulém roce:

(Od r. 2020 byly na FB průběžně zvěřejňovány příspěvky ke covid-dění, které jsou ale nadčasové; vystihují podstatu systému a veřejného pohledu na zdraví a přináší nápomocné informace pro mnohé z nás. Např. „Kdo koho ohrožuje“ a „Myslí to s námi dobře?“ , „Jak dlouho ještě budeme přihlížet…?“ nebo „Nikdo to za vás neudělá“ .
Příspěvek „Pohár přetekl“ a „Nový fašismus v přímém přenosu“ je o zločinech, které se díky manipulativní covid hře systému s cílem moci a zisku dějí. Například (a nejen) v domovech důchodců.
Nebo také „Hadr přes obličej + další absurdní, protizákonná a zdraví škodlivá opatření“ – skutečná ochrana zdraví vypadá úplně jinak, než co propaguje zdravotnictví a praktikuje široká veřejnost.
* Všechny další příspěvky k tématu naleznete na FB v tom samém albu „Zdraví a životní styl (také mimo výživu)“.)

 

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*