Viry, bakterie, patogeny – co s tím?

Rozcestník ke zdraví: ultimátní návod na to „co teď?“, důležitost a posílení imunity, význam léků a suplementů, přírodní antimikrobiální látky versus klasická antibiotika, můj pohled konkrétně na coronavirus v závěru článku. To a mnohem víc na jednom místě! 🙂
* Článek byl aktualizován (září 2020), viz poslední odstavec článku – současný pohled na situaci ohledně coronaviru

Tento článek může být pokračováním nebo doplněním nedávného FB příspěvku o stravě jakožto jedné z největších součástí prevence.
Nemusí se to teď týkat pouze aktuální souvislosti s coronavirem, ale následující informace jsou platné pro jakékoli virové epidemie, chřipky a infekce. Z článku jsem udělala vlastně takový rozcestník ke zdraví, ze kterého můžete vyčíst mnoho z toho, co potřebujete vědět při řešení akutních, ale i chronických zdravotních problémů!
(*Pokračování tohoto článku s doplněním a upřesněním některých informací, zajímavostmi a praktickými tipy potom naleznete v článku Na virus zpět k základům)

Virus je asi teď široko daleko nejvíce skloňované slovo. Jaká je nejlepší zbraň proti nežádoucím virům a/nebo přemnoženým bakteriím a patogenům? Ne, není to nově vyvíjený a zkoumaný syntetický lék XY nebo vakcína XY (v tom horším případě), není to ani látka/přípravek XY na přírodní bázi (to v tom lepším případě – ale sama o sobě by stále stejně nebyla…) a není to ani speciální antivirotický a antibakteriální kryt XY, do kterého si zalezeme na dobu dle potřeby a jehož rajský vzduch nás jako bonus navíc od virů a infekcí očistí (sami posuďte, jak je pro vás tato možnost reálná).

Pravá zbraň

Tou největší zbraní proti virům, bakteriím a jakýmkoli patogenům je na prvním místě náš imunitní systém! Dobrá imunita je zárukou, že vir či bakterii buď vůbec nechytíte a nedáte jim možnost, aby se usadily nebo je chytíte, ale nemoc úspěšně, rychleji či s mírnějšími symptomy zvládnete. Pokud při každém období virózy nebo epidemiích chřipky patříte k té velké části národa, která několikrát do roka padne do postele, lupá do sebe barevné tabletky, aby mohla do práce nebo se rovnou preventivně se strachem v očích běží naočkovat širokou paletou vakcín (velmi nedoporučuji), tak to můžete brát jako vztyčený prst a donebevolající znamení.

Znamení, že kdy jindy než teď je už konečně na čase přestat strkat hlavu do písku, změnit laxní přístup a překonat pohodlnost, informovat se a začít věci aktivně měnit. Nikdo to za vás neudělá, žádná větší či menší autorita jako je lékař či osvícený guru vám nepomůže (může vám pouze za příznivého scénáře pomoci správně nasměrovat, pomoci informace uchopit a aplikovat); musíte však začít sami za sebe, svým rozhodnutím a jednáním.
To samé by ale mohlo platit i v případě, pokud se dlouhodobě potýkáte s chronickou nemocí/obtížemi a ještě pořád je přehlížíte, aniž byste u sebe začali něco měnit a to jak v rámci fyzických, tak i psychických stresorů (opět: polykání většiny klasických medikamentů se jako „proaktivní“ přístup k nabití zdraví a vyléčení nepočítá – to je totiž  jeden ze stresorů sám o sobě).

Kam pro informace

Tudíž moje zpráva zní: pojďme konečně zapracovat na té naší nejsilnější zbrani – imunitním systému – tím, že zaujmeme veškerá možná opatření na jeho podporu.
Pro některé to může být právě dobrý důvod už konečně začít odstraňovat ze svého života fyzické stresory (t.j.nevhodná strava, narušené cirkadiánní rytmy, toxické prostředí atd..) i psychické/emoční stresory, protože obě dvě oblasti společně rozhodují o zdraví versus nemoci.

  • Výčet všech fyzických i psychických stresorů, které narušují naše zdraví, najdete v článku Stres a jeho vliv na zdraví. Zjistíte také více o samotném mechanismu, co stres (tedy chronicky zvýšené stresové hormony – zejména kortizol) dělá s vaším metabolismem, hormonální rovnováhou, trávením, imunitou i psychickým zdravím.
  • Možná byste se už také konečně mohli dostatečně a především kvalitně vyspat, sladit se s přirozenými cirkadiánními rytmy. Proč? Protože během náležitého spánku probíhá nespočet ozdravných, očistných a regeneračních tělesných procesů (včetně posilování imunity) a protože melatonin – nejen spánkový hormon, ale také silný antioxidant. Více naleznete v článku Cirkadiánní rytmy: spánek, melatonin a naše zdraví.
  • O stravě pojednával můj předchozí, již zmíněný FB příspěvek. Vše co potřebujete vědět o stravě pro-metabolické, protizánětlivé, podporující zdravé trávení a hormony, z jakých živin a vhodných zdrojů potravin ji sestavit je podrobněji v článku Strava podporující zdravý metabolismus? (obecný výčet vhodných potravin najdete v závěru) a v článku  Sacharidy jako výhodný zdroj energie a kamarád.
  • Pokud jste ještě nevyřadili úplně lepek, což vždy bylo a bude z mého pohledu pravidlo č. 1 na cestě ku zdraví, tak je na čase. Pádné důvody poskytne článek Jak škodí lepek?
  • Mohlo by se hodit i něco o živočišných potravinách – nepřihoršujete si spíše nimi, respektive volbou těch nevhodných a ještě ve špatném kontextu? Více v článku Je maso zdravé? To samé platí u mléčných výrobků – více v tomto FB příspěvku nebo v článku o stravě (v závěrečné části u zdrojů bílkovin).
Konkrétní výběr toho, co zařadit (i dle informací z uvedených článků):

** Snížte STRESOVOU NÁLOŽ = fyzické i psychické stresory. Ve stresu (katabolickém stavu) trpí mimo jiné také brzlík (to jsem zatím v článcích nezmiňovala) – v brzlíku dozrávají bílé krvinky, T-lymfocyty, které jsou právě tím imunitním štítem před patogeny jako jsou viry, bakterie a kvasinky. Dobrou zprávou je, že za příznivých podmínek (vhodná strava a nízká nálož ostatních stresorů) může brzlík dobře regenerovat.

Pokud mozek vyhodnotí naši situaci jako stres (ať už pochází ze stresorů fyzických jako je např. nevhodná strava, nedostatek kvalitního spánku atd. nebo ze stresorů psychických/emočních), vylučujeme zvýšenou hladinu stresových hormonů, organismus se přepíná do režimu „fight or flight“ (boj nebo útěk), veškerou energii soustředí na případný boj nebo útěk a nemá dost energie na funkce pro tu chvíli zbytečné – imunitní! (včetně ozdravných procesů), trávicí, reprodukční.

** Vhodná STRAVA – viz zmíněné články. Dostatek sacharidů z vhodných, dobře stravitelných a výživných zdrojů (ovoce, hlízy, kořenová zelenina, med, javorový sirup/cukr – pokud je nezbytně třeba; bílá rýže – pokud je třeba obilovin; zelenina – není nutná po kilech, vybírat druhy, které jsou lépe stravitelné a tepelně upravená), adekvátní množství bílkovin z rozmanitých bio zdrojů a ne pouze ze svalových částí masa (játra, vejce, ryby a mořské plody, tvrdé sýry jako pravý parmigiano reggiano, grana padano nebo kozí sýr, bio červené maso ze zvířat krmených trávou, vývary, bio drůbež, zvěřina, veškeré ostatní maso bio nebo z malého! chovu…) a tuky zejména ty protektivní, nasycené (bio máslo, ghí, kokosový olej bio dezodorizovaný/bez vůně nebo klasický virgin s vůni – oba jsou obzvlášť vynikající z pohledu virů/bakerií, MCT olej), z mnononenasycených potom v přiměřeném množství extra panenský olivový olej (přidat do jídel až nakonec za studena, nevařit na něm) a za studena lisovaný avokádový olej. To vše společně dokáže zmírnit stresovou reakci organismu.
* Podvyživené tělo jak co do makroživin, tak i mikroživin = zvýšené stresové hormony = katabolismus tkání pro získání glukózy – energie (včetně katabolismu právě brzlíku).
* V naší stravě univerzálně, ale přímo nutně již při probíhající (virové) nemoci nechceme junk food, průmyslově zpracované potraviny a cokoli, co má seznam ingrediencí v délce románu nebo letitou dobu trvanlivosti. Vaříme si a připravujeme jídlo doma ze základních potravin a vhodných zdrojů (viz článek Strava). Vyřazení lepku patří ve stravě z mého pohledu k základním pilířům a samozřejmostí, pokud si chcete zdraví zachovat nebo se uzdravit (viz článek Jak škodí lepek? a ostatní články o stravě).
* V souvislosti s prevencí i léčbou infekcí je vhodné také navýšit vitamín C a to jak z potravin, tak třeba i ve formě krátkodobé suplementace (záleží na našem cíli) – více o vit. C o  v článku Na virus zpět k základům.

** Až 80% imunitního systému je ve střevech. Dává tedy smysl udržovat dlouhodobě ZDRAVÉ STŘEVO pomocí vhodné stravy a také určitých vhodných „přídavků“ na pravidelné bázi (nefiltrovaný jablečný ocet, teplá voda s citrónovou šťávou nalačno ráno, malé množství doma kvašené zeleniny, vývary apod. – v některých situacích však nemusí toto vše sedět a nemusí být na nějakou dobu vhodné; mnohdy je také žádoucí podpora kvalitními trávícími enzymy, betainem HCl nebo antimikrobiálními látkami – k těm více za chvíli). Odstraňte to, co zdravě fungující střevo/imunitu podrývá – např. lepek a celozrnné obiloviny, luštěniny, nevhodné druhy mléčných výrobků (z velkochovu a obsahující kasein A1/velké množství laktózy), syrová zelenina (obzvlášť ve větších množstvích a pravidelně, hlavně zelené syrové saláty, syrová lilkovitá zelenina), ořechy a semena (s výjimkou rozumného množství makadamových ořechů/loupaných mandlí) a také PUFA, tedy polynenasycené mastné kyseliny (omega-6 a omega-3). Ty se nacházejí v rostlinných olejích (s výjimkou virgin kokosového oleje, kokosového oleje dezodorizovaného/bez vůně, MCT oleje, olivového a avokádového oleje) a výrobcích je obsahující, margarínech, v ořechách a semenech (s výjimkou makadamových) a výrobcích/olejích z nich, ve velkochovném mase a při časté konzumaci tučných ryb na PUFA bohatých (losos, tuňák atd.). Téma zdravého GIT se ze své podstaty prolíná všemi mými články, některé ze starších článků na webech jsou zameřeny přímo na něj: Žaludeční kyselina a enzymy: klíč nejen ke zdravému trávení a SIBO.

** Podpořte JÁTRA, náš hlavní detoxikační orgán. Játra potřebují palivo – glukózu (a tedy příjem glukózy ve stravě z vhodných zdrojů), adekvátní množství bílkovin (průměr u většiny min. 80g), vitamíny skupiny B a také efektivní štítnou žlázu ( = výkonný metabolismus). Nepotřebují hladovky, zelené elixíry a „detoxikační kůry“.

** Snižte PSYCHICKÉ/EMOČNÍ stresory, hlídejte si svoje myšlenky… které mohou způsobit dlouhodobě více škody než samotný virus. Nenechte se strhnout panikou (teď k virovým epidemiím), strachem, s chladnou hlavou si zjistěte fakta – o tom ještě více v závěru příspěvku. Namísto neustálého sledování TV zpráv a projíždění internetu ( = stres), dělejte něco, co máte rádi a přinese vám pohodu, klid, radost a uvolnění ( = podpora imunity). Neříkám ale, že je dobré situaci podceňovat a strkat hlavu do písku. Okolní dění do správné míry sledujte a buďte připraveni. Nestaňte se však otroky sledování novinek, debat na sociálních sitích a opojné vlny adrenalinu a kortizolu, které toto chování vyvolává a mozek se stává přímo závislým…Což nemusí být lehké a chce to zapojit cíleně vůli.

** Jděte se projít ven do PŘÍRODY při každé příležitosti, na denní světlo, čerstvý vzduch a slunce ( = vitamín D3 a podpora imunity, také podpora cirkadiánních rytmů a melatoninu) jak často je to jen možné. Místo nadbytečného sezení u zpráv, mobilů a počítačů.
Nejvíce vitamínu D a nejlépe využitelného pro naše tělo získáme z přirozených zdrojů a to právě na základě slunečního (UVB) záření, kdy se jeho vlivem vytváří Dčko v kůži (t.j. vystavováním se slunci bez krémů se syntetickými UV filtry, které jsou problematické ale i z dalších důvodů; nejúčinněji mezi 11-14h. ke konci jara a v létě; geografická poloha však hraje také velkou roli). Typy lidí mající tmavší pokožku potřebují slunečního záření více než lidé se světlou pokožkou, aby vytvářeli dostatečné množství vitamínu D (kvůli melaninu v kůži, který tvorbu vit. D snižuje). V menším množství se vit. D nachází i v některých konkrétních živočišných potravinách (v jejich tuku).

Suplementace syntetického D3 může mnohým nejen nepřilepšít, ale dokonce přihoršit: pokud suplemetují, aniž by měli výsledky opravdu velmi pod normou dle testů, pokud suplemetují pro svoji individualitu nevhodnou dávku, pokud při suplementaci nezajistí také nezbytné kofaktory pro dobré využití Dčka (např. dostatek vitamínu K2 a vitamínu A z živočišných zdrojů) a pokud využívají nekvalitní suplement, v nevhodné formě, z nevhodného zdroje (příkladem může být široce předepisovaný Vigantol 🙁 nebo D v kapslích). To je však pouze výčet několika příkladů.
O Dčku se teď hodně hovoří i v souvislosti s virovými infekcemi a podporou imunity – jenže opět pokud není v základu vhodná strava, životní styl a srovnané cirkadiánní rytmy, tak ani Dčko příliš nezmůže. K tomu se dostaneme ještě dále v článku. Dokonce za určitých podmínek (a ne nijak neobvyklých!) si suplementací Dčka může člověk opravdu hodně přihoršit.
Syntetický D3 se v těle také chová odlišně než aktivní D z přirozených zdrojů. Nejlepším zdrojem tedy asi navždy zůstane sluneční záření. Jako lidská rasa jsme se vyvinuli venku, v přírodě, na slunci.
Pokud vás ještě tyto informace neodradili od potravinových doplňků s vitamínem D, tak doporučuji přečíst tento velmi důležitý článek Vitamín D a jeho úskalí.

** Dbejte na dostatek SPÁNKU. Nejen délka (7-9 h.), ale i kvalita je pro podporu imunity, srovnání hormonů a snížení stresové nálože důležitá – viz článek Cirkadiánní rytmy.

** Odstraňte/minimalizujte TOXINY: alkohol, cigarety a jiné drogy, chemikálie, hormonální-estrogenní a imunitní disruptory (také v běžné kosmetice a domácích prostředcích), PUFA (ve stravě: průmyslově zpracované a trvanlivé produkty/polotovary, rostlinné oleje s výjimkou kokosového/olivového/avokádového, ořechy, semena, veškeré maso/vejce z velkochovu + velmi častá/denní konzumace drůbeže – i bio drůbež je bohužel krmena zrním = PUFA tuk; pravidelná jídla v restauracích – používají PUFA rostlinné oleje), toxické lidi atd.

** PITNÝ REŽIM: obecně to nechceme s pitím přehánět (někdo se doslova nalévá ze zvyku, aniž by se řídil žízní nebo tím odhání pocit hladu a zaplňuje žaludek), ale nechceme být ani dehydratovaní (někteří lidé se musejí trochu více hlídat, obzvlášť když necítí pocit žízně skoro vůbec žádný!). Přičemž za pitný režim se považuje voda – ne ledová a alespoň o pokojové teplotě, ideální je teplá (převařená a trochu vychladlá nebo doředěná studenou, aby se dala pít). Možností je přidat do ní pár kapek šťávy z citrónu/limety; zejména se toto dělá jako první věc nalačno po probuzení. Nedivím se, že lidé nechtějí pít vodu – většinou si představí jen studenou, která vás hlavně v zimě ochlazuje a nepříjemně může zaplňovat žaludek a působit trávicí obtíže. Pokud můžete uhlídat a řešit kvalitu vody, o to lépe (tzn. komunální voda z kohoutku vždy zároveň filtrovaná/ minimálně na ni použít šungit nebo nechat odstát alespoň kvůli odpaření chlóru/ voda z vlastní studně/vrtu). Dají se vzít v úvahu také slabé bio bylinné nebo slabé kvalitní ovocné (bez barviv, aromat) čaje na doplnění či prostřídání vody (cca max. 3 hrnky čaje denně).
Silné bylinné čaje, kvalitní silné zelené/černé čaje nebo kvalitní káva mohou mít svoje využití, ale nezastávají pitný režim – tělo potřebuje vodu. Obzvlášť, pokud již máme virózu, chřipku, infekci.

** Základní hygienické návyky pro situace typu virová epidemie (i dle CDC): vyhýbejte se nakaženým lidem, myjte si důkladně ruce (horká voda+mýdlo; obyčejné či přírodní mýdlo stačí, antibakteriální má naopak mnoho zdravotních nevýhod! Více se dočtete v příspěvku na FB ), venku se nedotýkejte špinavýma rukama obličeje, nosu, očí a úst; pokud už máte virózu, nechoďte do práce/mezi lidi a ležte v klidovém režimu doma; zbytečně necestujte.

Když už hoří

Pokud jsou již bohužel nežádoucí viry, bakterie, kvasinky a patogeny přítomny, tak samozřejmě stále podporujeme naši imunitu, střevo, metabolismus a tedy celkové zdraví ve smyslu právě uvedených doporučení. O to razantněji!

Nicméně zde už je potom potřeba přidat něco navíc na eliminaci nebo redukci nežádoucích mikroorganismů… A tím mohou být silné přírodní látky, které působí buď na bakterie nebo viry – mají tedy antibakteriální nebo antivirotické účinky. Možná jste se setkali s výrazem „přírodní antibiotika“. Mnoho lidí si pod tím představí, že se jedná o jakousi chabou, slabší náhradu klasických syntetických antibiotik (atb) nebo prostě méně účinný, jemný prostředek. Omyl! Vědecké studie věnující se těmto látkám prokázaly účinnost v mnoha případech stejnou a ba co víc, silnější a cílenější než syntetická atb. Navíc bez mnohých negativních „vedlejších“ účinků a všech nevýhod, jako mají právě klasická atb. Mnoho typů bakterií je na ně rezistentní, působí většinou na úrovni celého systému, způsobí nerovnováhu střevního mikrobiomu, podílí se na rozvoji syndromu propustného střeva (leaky gut), oslabují nadále imunitní systém a následně se s nimi tak pojí řetězec neblahých negativních následků, které nás dostanou do začarovaného kruhu vstvících se zdravotních obtíží (proces, kterému říkám „vyhánění čerta ďáblem“). Právě kvůli těmto „vedlejším“ účinkům (v uvozovkách, protože na takto zásadních dopadech opravdu nic „vedlejšího“ není, je to přímo „hlavní“) je užívat nedoporučuji.
Výjimkou jsou pouze případy a extrémní situace, kdy opravdu není jiná možnost. Většinou však jiná možnost téměř vždy je a navíc ještě lepší; lidé je tak ve většině případů užívají zbytečně. Velmi často jim atb nezacílí ani na problém (infekci), na jakou jsou určena (rezistence) a navíc jim způsobí ony „vedlejší“ bonusy.

Kromě výrazu přírodní antibiotika možná znáte i výraz antimikrobiální látky – znamená to, že nepůsobí jen na bakterie nebo jen na viry, ale dokážou najednou zasáhnout bakterie, viry, kvasinky nebo třeba také parazity. Tato vlastnost, tedy zacílit najednou více typů přítomných patogenů buď za účiného nakombiování látek nebo dokonce i jednou jedinou, je právě velikou výhodou oproti syntetickým atb. Dále připomínám ony „vedlejší“ účinky u klasických atb.
Po přírodních atb se sice můžete cítit nejdříve nevalně – nejsou to však vedlejší účinky, ale die-off efekt. Dochází k boji s mikroorganismy, jejich odumírání, což je samozřejmě pro tělo práce, musí se s tím vyrovnat, detoxikovat „odpad“ a patogeny, nemusí to být vůbec příjemné a můžete se dočasně cítit dokonce ještě hůře. Je to však přirozená reakce imunitního systému, která se dá také určitými opatřeními zmírnit v případě potřeby.

Riziko rezistence organismů (odolnosti vůči těmto látkám) je také velmi nízké na rozdíl od syntetických atb. Některé organismy jsou tzv. gram negativní bakterie (h.pylori, salmonella, e.coli, campylobacter atd.) nebo organismy archae, které mají dvojitou buněčnou membránu, „tvrdou slupku“ a jsou vůči atb rezistentní úplně. Dnes už i dokonce mnoho lékařů z klasického zdravotnického systému na ně syntetická atb mnohdy nepředepisuje (a to je co říct). Některé organismy vytváří biofilmy – celé kolonie a společenství, pevně se přichycují k sobě i na povrchy; vylučují látky, které vytváří mimobuněčnou matrici – jakýsi povrch, který je chrání. Jsou tedy velmi odolné a je na ně potřeba použít látky, které působí jako biofilmové disruptory nebo speciální formuli v podobě přípravku, který biofilm narušuje.

Na viry nejsou atb určena vůbec, proto zde máme „výdobytek“ očkování – více k němu například v tomto starším FB příspěvku  a ještě přehledněji v novějším příspěvku Vakcíny.

Užívání přírodních antimikrobiálních látek
Aby tyto látky zabraly na daný problém, je potřeba zaujmout většinou jejich specifickou kombinaci dle povahy onoho problému (vybrat třeba 2 – 3 látky), brát je po určitou dobu ve větších koncentracích, posoudit také kvalitu přípravku (značky, výrobce) a vybrat tu nejsilnější formu. Nejsilnější jsou extrakty z rostlin, tzn. koncentrovaná rostlina v prášku, nebo rovnou extrakty látek z těchto rostlin (jako je např. kurkumin z celé kurkumy) a dále esenciální oleje z rostlin. Pozor u esenciálních olejů je kvalita naprosto zásadní. Vhodná je inhalace skrze difuzér nebo aplikace skrze kůži – vždy však ředěné nosným olejem (olivový, kokosový, mandlový, jojobový).
Na vnitřní užití jsou esenciální oleje velmi silné až nebezpečné; skutečnými znalci je většinou doporučováno jen konkrétně několik málo rostlin, s čímž souhlasím. Navíc je potřeba užívat pouze produkt v softgelové kapsli z želatiny, ve které už je esenciální olej naředěný nosným olivovým nebo kokosovým olejem.

Pro přírodní antibiotika, antivirotika a antimykotika se používají typicky byliny a jejich různé části, ale také medicinální houby, plody rostlin nebo třeba kůra stromů
Tinktury (koncentráty rostlin v alkoholu) mohou být také silné; čaje, výluhy, odvary nebo používání bylinek a koření do jídel je potom skvělá věc jakožto součást jídelníčku dlouhodobě podporujícího zdraví (prevence), ale budou slabé na už akutní problém. Vir nebo bakterii zřejmě účinně nezlikvidují.
Více o antibakteriálních látkách a problematice suplementů si můžete přečíst ještě v pokračování článku Na virus zpět k základům.

Patogeny v trávicím ústrojí
Platí to i u specifických trávicí obtíže, kdy dojde k přemnožení bakterií v tenkém střevě (SIBO) nebo tlustém střevě, přítomnosti kvasinek a jiných patogenů přímo ve střevě nebo jinde na úrovni gastrointestinálního traktu (GIT). Taktéž je potřeba nežádoucí organismy nejlépe silnými přirodními antimikrobiálními látkami eliminovat (zaujmout speciální kombinaci/protokol) a následně v rámci příznivé stravy obecně a některých dalších možných doplňků či specifičtějších potravin pracovat na obnově střevního zdraví a GIT: dostatečné tvorbě žaludeční kyseliny a trávicích enzymů, bakteriální rovnováze, zahojení téměř vždy přítomného leaky gut atd.
Vhodnou stravu a některé další „základní“ postupy v rámci celého životního stylu je pak samozřejmě klíčové udržovat nadále jakožto onen pilíř, na kterém zdravě fungující tělo stojí – to je po uplynulých odstavcích však již myslím dostatečně jasné.

Při podlomení imunity a přítomnosti viru/bakteriální infekce může být vhodná také krátkodobá suplementace konkrétních vitamínů a minerálů, které se ukázaly jako z toho pohledu nejvýhodnější (např. vitamín C při viróze, chřipce a nachlazení; ovšem přípravky v kvalitní, pro tělo dostupné formě a bez aditiv a pojidel) a současné také zvýšit přísun těchto vitamínů/minerálů ve stravě – dle již zmíněných doporučení výše. O vitamínu C naleznete více v článku Na virus zpět k základům.

Nejsem ovšem zastánce suplementace jednotlivých, syntetických vitamínů/minerálů na denní, preventivní a dlouhodobé bázi (jak to dnes mnoho lidí v dobré víře dělá), pokud není spolehlivými metodami zjištěn jejich velký nedostatek, který pro tu chvíli znamená naše zásadní ohrožení. Je zde pro to, obzvlášť u vitamínů a minerálů, několik pádných důvodů. Více jsem to rozebrala také v článku o vitamínu D a jeho úskalích – pokud si nechcete užíváním doplňků vitamínů/minerálů spíše přitížit, tak doporučuji přečíst.

Suplementy jakožto prevence a spása zdraví

Přírodní antibakteriální a antivirotické látky, medicinální houby, nootropika, „superlátky“ apod.: pokud je užíváte dlouhodobě nebo v různých cyklech jako prevenci, pamatujte na to, že je to vždy „nadstavba“, podpora a doplněk „základu“ (tj. vhodná strava, cirkadiánní rytmy, další psychické a fyzické stresory viz článek Stres). Sami o sobě vás preventivně neochrání, nevyléčí, nenastolí pevné zdraví, kondici, perfektní trávení, hormonální rovnováhu a cokoli dalšího, stejně jako jakékoli jiné suplementy/doplňky, včetně zmíněné suplementace minerálů/vitamínů! Ten tzv. „základ“ a tu hlavní, skutečnou příčinu našich obtíží prostě jednoduše a rychle „přesuplementovat“ nebo „vysuplementovat“ nelze, jak bychom si mnohdy přáli…

Alkohol

Alkohol jsem zmínila výše v seznamu nežádoucích toxinů. K již přítomným toxinům (viry, bakterie) v těle si opravdu nechceme naložit toxin další a dát tak práci navíc už zatíženým játrům, která ho musí komplikovaně metabolizovat. Alkohol není léčba ani prevence. Alkohol viry a bakerie účinně neničí. To je pověra, která vznikla zejména v naší české kotlině a kterou si lidi řádně obhajují svoji závislost na drogách, ve společnosti široce tolerovanou, v duchu tradice – panáček je lék na všechno!

Konkrétně k současné situaci a coronaviru

Aktualizace září 2020

Článek vznikl na jaře, kdy bylo vše nové a nejasné. Proto se můj současný pohled v jistých bodech ještě více ujasnil. Poslední měsíce ukázaly, že se jedná o manipulativní a promyšlenou „covid-hru“ systému (politka – zdravotnický systém – farmaceutický průmysl), na kterou většina společnosti přistupuje. Většina společnosti je bohužel vždy ta méně vědomá a sama navíc systém v základu tvoří, díky ní může v této podobě fungovat. Vychází to také z přístupu většiny lidí ke zdraví, z nedostatku informací o zdraví a malém povědomí o tom, co skutečné zdraví je a jak si ho funkčními způsoby dlouhodobě udržet. Na čemž se systém také podílí – nejde a nikdy primárně nešlo o zdraví lidí, ale o moc a zisk.

Roli hraje společně s nedostatkem skutečně prospěšných informací pro zdraví a s neoptimálním zdravotním stavem populace také strach, který je zcela cíleně vyvoláván. Vše společně nutí lidi tlaku o to více podléhat.
Celé to sahá daleko za pouhou místní, národní úroveň. Je to hra globální.

Veškeré praktické informace v tomto článku, jak přistupovat k fyzickým i psychickým aspektům zdraví, jsou však nadčasové, platí stále. Článek poskytuje mnoho konkrétních, návodných informací, proto ho nechávám jinak nepozměněn. Stejné platí i u jarních článků k tématu: Na virus zpět k základům, Coronavirus: nemoc nebo lék a samozřejmě Pandemie virová? pandemie tloušťky a nezdravé společnosti.
Více aktuálních informací ke covid-dění naleznete na mém FB ve fotoalbu Zdraví a životní styl (také mimo výživu). Příspěvky hodnotí nejen situaci, ale poskytují také (doufám) povzbuzení a slova podpory v nelehkých časech. A samozřejmě také praktické informace, co pro získání a udržení zdraví dělat. Příspěvky konkrétně k výživě najdete ve fotoalbu Pro-metabolická strava (skutečně vhodná výživa).

Pokračování tohoto článku s doplněním a upřesněním některých informací, zajímavostmi a praktickými tipy potom naleznete v článku Na virus zpět k základům.

Článek o samotné podstatě „pandemie“ a proč vůbec mohla vzniknout + co s tím: Pandemie virová? Pandemie tloušťky a nezdravé společnosti!

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*